Trening i zdrowie

Trening w upalne dni. Jak sobie radzić?

25.08.2020 • Monika Nawrat

W co się ubrać, gdy termometr wskazuje ponad 30 kresek? Z reguły kochamy lato. Jest ciepło, a nawet gorąco. Jednak trenowanie w czasie upałów może być naprawdę uciążliwe. Nieraz słyszymy o zawodnikach, którzy nie kończą biegu lub innych zawodów sportowych. Jak uniknąć takich nieprzyjemności? Oto kilka wskazówek, które warto przemyśleć.

Na pierwszym planie widać sportsmenkę w krótkich spodenkach, która biegnie po plaży. W oddali widać plażowiczów i parasole rozstawione wzdłuż brzegu.

  • Jeśli masz możliwość ćwicz o poranku lub wieczorami. Bieganie w upale jest szczególnie uciążliwe dla naszego organizmu. Staraj się wybierać ścieżki leśne, polne i najlepiej zacienione.

 

  • Zadbaj o luźny strój sportowy. Zakładaj koszulki bez rękawów – wtedy zapewnisz ciału lepszą cyrkulację powietrza. Trenuj w krótkich, przewiewnych spodenkach. Warto zadbać również o skarpetki (nigdy nie biegaj bez nich). Zaopatrz się w czapkę z daszkiem lub opaskę, która ochroni przed nadmiernym promieniowaniem słońca. Dobrze jest ubierać odzież jasną. Ciemne ubrania przyciągają słońce, co za tym idzie, szybciej się nagrzewamy. Odzież sportowa powinna cechować się specjalnymi wstawkami z paneli siateczkowych, które zwiększają wentylację. Unikaj bawełny i sztucznych nadruków, by nie mieć problemu z obtarciami.

 

  • Buty treningowe powinny posiadać lekką i przewiewną siateczkę. Nie sznuruj ich zbyt cias

Uprawianie sportu latem może być przyjemnością lub udręką. Dbaj o swój organizm, nie przeciążaj się nadmiernie i nie zapominaj o nawadnianiu organizmu!

  • Używaj kremu z filtrem UV. Obecnie można już kupić krem z filtrem przeznaczony specjalnie dla sportowców. Podczas nadmiernego pocenia się, nie wchłania się w skórę tak szybko, jak inne emulsje przeznaczone do plażowania. Dobry krem przeciwsłoneczny powinien posiadać filtr o wartości co najmniej 30 SPF.

 

  • Gdy planujesz dłuższy trening lub w godzinach 11.00-15.00, kiedy słońce świeci wysoko i grzeje mocno, obowiązkowo zabierz ze sobą bidon z wodą lub izotonikiem. Pamiętaj, by schładzać organizm, a zwłaszcza kark np. mokrą chustką. Można także polać czapkę z daszkiem wodą, to również orzeźwi twój organizm.

 

  • Trenując staraj się mieć telefon przy sobie. W razie wypadku lub gorszego samopoczucia będziesz mógł poinformować bliskich lub wezwać odpowiednie służby ratownicze.

Na zdjęciu widać kobietę w sportowym stroju, która biegnie między krzewami i murkiem przy nadmorskim deptaku, z tyłu widać morze