Trening i zdrowie

Biegi górskie i wirtualne – mekką dla sportowców

14.09.2020 • Monika Nawrat

W czasie pandemii stołeczni policjanci nie odpuszczają i podejmują sportowe wyzwania. Obecnie największą popularnością cieszą się starty w górach oraz biegi wirtualne. Udział w nich jest również okazją do pomagania innym.


Zdjęcie grupowe przedstawia stołecznych funkcjonariuszy z medalami po ukończonym biegu. Od lewej: nadkom. Michał Król, kom. Mariusz Mikołajczyk, mł. asp. Barbara Niemczak, st.asp. Marcin Znamiec, post. Teresa Dziergas, kom. Arkadiusz Chodorowski.
Od lewej: nadkom. Michał Król, kom. Mariusz Mikołajczyk, mł. asp. Barbara Niemczak, st.asp. Marcin Znamiec, post. Teresa Dziergas, kom. Arkadiusz Chodorowski.

Zmiana formy aktywności na wirtualną daje możliwość pokonania dystansu w wybranym miejscu i o dowolnej porze, gdy tylko mamy na to ochotę. Wystarczy przebyte odległości zapisać w urządzeniu z GPS (np. zegarku, smartfonie) i przesłać do organizatora. Wybraną trasę można przebiec lub przejechać rowerem. Oto kilka przykładowych startów:

Charytatywny bieg z udziałem stołecznych policjantów

Policjanci z Komendy Stołecznej Policji chętnie rywalizowali w innej niż dotychczas formule, chociażby biorąc udział w II Biegu Charytatywnym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, który w tegorocznej lipcowej edycji miał charakter wirtualny. Cel był szczytny – wsparcie podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Opłaty startowe, wnoszone przez uczestników, wpływały bezpośrednio na konto fundacji. W sumie zebrano ponad 8,5 tyś zł.

Biegowymi i rowerowymi trasami naszych funkcjonariuszy stały się lasy, parki, bieżnie i szlaki górskie. Każdy z zawodników musiał indywidualnie pokonać dystans - minimum 5 km - w dowolnym miejscu i na wybranej przez siebie trasie. Jedynym ograniczeniem był termin wykonania wyznaczony przez organizatorów.

Funkcjonariusze ambitnie podeszli do tematu i w licznym gronie pomogli Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Nagrodą ukończonego biegu lub przejażdżki rowerowej była satysfakcja z okazanego wsparcia. Świadomość, że biorę udział w akcji charytatywnej pomagała mi w trudnych momentach, a tych nie brakowało podczas zawodów. Pomaganie przez bieganie ma dla mnie ogromną wartość, ponieważ wymaga ode mnie większego zaangażowania. Udział w tego rodzaju akcjach napełnia mnie pozytywną energią.                                                                                                            

VIII Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

W lipcowym kalendarzu biegowym znalazł się także organizowany w Lądku Zdroju popularny Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Tegoroczne wydarzenie tzw. edycja COVID 2020 była dużym wyzwaniem, m.in. obligowała organizatorów do przygotowania przedsięwzięcia zgodnie z obowiązującymi  obostrzeniami w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny, a także do ich przestrzegania w trakcie zawodów.

Festiwal w Lądku Zdroju składał się z 8 biegów na różnych trasach oraz odległościach. Swoich sił można było spróbować na dystansie od 10 km aż do 240 km.

Policjanci z Komendy Stołecznej Policji wybrali 110 kilometrowy odcinek. Wystartowali z Kudowy Zdroju, a zakończyli bieg w Lądku Zdroju. Nie mieli łatwo, gdyż ich trasa przebiegała przez wzniesienia sięgające nawet do około 919 m n.p.m. i biegali głównie nocą. Przed startem musieli zadbać o obowiązkowe wyposażenie określone przez organizatora. Do swoich plecaków zapakowali m.in.: naładowany telefon komórkowy, folię NRC, kubek na wodę, latarkę, gwizdek, numer startowy, mapę, maseczkę i płyn do dezynfekcji. Jak ważna okazała się czołówka wspomina mł.asp Barbara Niemczak: – moja czołówka rozładowała się na 40 km i musiałam korzystać z uprzejmości innych biegaczy, aby bezpiecznie dobiec do mety. Na szczęście udało mi się osiągnąć cel.

Ultramaraton Powstańca 1944

2 sierpnia br. wystartowała kolejna edycja biegu Ultramaraton Powstańca 1944, który upamiętnił 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Policjanci z KSP od kilku lat z chęcią biorą w nim udział: - dla nas jest to szczególny bieg i ulubiona forma oddania hołdu żołnierzom poległym za wolność – opowiadają funkcjonariusze.

Zdjęcie przedstawia stołecznych funkcjonariuszy w trakcie biegu. Od lewej: kom. Arkadiusz Chodorowski post. Teresa Dziergas, nadkom. Michał Król.

Zawodnicy wystartowali o 6:30 w Wieliszewie po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz wciągnięciu polskiej flagi na maszt. Warto zwrócić uwagę, że długość trasy – 63 kilometry - nie była przypadkowa, przez 63 dni polscy żołnierze i ludność cywilna walczyli z okupantem o wolność. Co więcej trasa przebiegała pięknymi historycznymi szlakami „kuriera powstańczego”. Ponadto każdy uczestnik otrzymał specjalną kartę z 14 punktami historycznymi, gdzie żołnierze przybijali specjalne pieczątki jako zaliczenie. Na mecie czekał na zawodników upragniony medal.   

Pozostałe wydarzenia sportowe w pigułce

Wyścig szosowy

Tegoroczny trzyetapowy wyścig szosowy został zorganizowany od 24 do 26 lipca u podnóża Tatr. Udział w nim wziął st. sierż. Paweł Baranek z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP. Start był dla policjanta pierwszym w tym roku sprawdzianem formy. Mimo że wyścig był  niezwykle wyczerpujący, uplasował się na wysokiej 22 pozycji w klasyfikacji generalnej mężczyzn. Kolarstwo szosowe traktuje jako przygotowanie do startów w jego ulubionej dyscyplinie - kolarstwie górskim. Za sobą ma już uczestnictwo w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Górskim, które odbyły się na Mazurach, w jego rodzinnym mieście (tj. Mrągowie) oraz w zawodach organizowanych w Warszawie w ramach „Pucharu Mazowsza MTB XCO”, gdzie na wyjątkowo trudnej technicznie trasie i w upale wywalczył  5 miejsce w kategorii Masters.

 Na zdjęciu widać st. sierż. Pawła Baranka (z numerem startowym 577), który na rowerze przemierza trasę zawodów.

VI Nocny Bieg z Gwiazdami

To wydarzenie znalazło się na mojej liście startowej. Był to pięciokilometrowy sprawdzian przed planowanymi jesiennymi Mistrzostwami Polski. Bieg odbył się na crossowej trasie  parku „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim. W klasyfikacji kobiet zajęłam 3 miejsce.

Wszystkim funkcjonariuszom gratulujemy i życzymy powodzenia w osiąganiu kolejnych celów sportowych.

 Na zdjęciu Monika Nawrat trzyma numer startowy, za nią widać metę biegu.