Buduje siłę i poprawia kondycję
21.09.2020 • Monika Nawrat
Bieganie po schodach często kojarzy się z dużym wysiłkiem i zakwasami w nogach. Tę formę aktywności często wybierają biegacze i crossfitowcy. Dlaczego? Otóż trening na schodach świetnie wzmacnia korpus mięśniowy i ochroni przed kontuzjami.
Pamiętaj, że bieganie po schodach to świetny trening siłowy, dzięki któremu przygotujesz się do biegania po górach, ale jednocześnie bardzo trudny, dlatego:
|
---|
Bieganie po schodach może być treningiem siły biegowej, treningiem wydolnościowym, jak i formą rehabilitacji kolan. Do wykonania takiego treningu będą potrzebne oczywiście stopnie. Nie musi być to klatka schodowa, a np. schody wiodące do budynku lub wiaduktu.
Taki rodzaj treningu jest oderwaniem od monotonnego „klepania” kilometrów czy ćwiczeń siłowych. W przypadku miłośników gór ten rodzaj wysiłku może okazać się doskonałą, zastępczą formą aktywności, gdyż nie będąc w górach możemy wykonać podobną jednostkę treningową – symulację podbiegów i zbiegów.
Trening po schodach, a nasze zdrowie
Bieganie lub marszobieg po schodach aktywuje oraz wzmacnia wiele grup mięśniowych. Głównie podczas tego specyficznego wysiłku pracuje nasza miednica i kolana. Jeśli często doświadczasz kontuzji mięśnia pośladkowego lub łydki, to schody z całą pewnością pomogą Ci wzmocnić te partie ciała. W przypadku, kiedy nie lubimy samotnie podejmować aktywności możemy zapisać się do grupy biegowej zrzeszającej miłośników pokonywania „schodowych barier”.
Gdzie trenować?
Najlepsze są klatki schodowe w bloku lub wieżowcu. W większych miastach możemy spotkać budynki z 20 piętrami, ale do dobrego treningu wystarczy nawet 5 pięter. Z pewnością mieszkańcy będą dziwnie przyglądać się naszym wyczynom, lecz należy pamiętać, że silne mięśnie zrekompensują nam dziwne spojrzenia.
Szczególnie zwróć uwagę na:
|
---|
Kiedy zdecydować się na schodowe zmagania?
Do wykonywania tego rodzaju wysiłku najczęściej wybieranymi porami są jesień i zima. Wtedy zazwyczaj występują ulewy i niskie temperatury, a trening w suchym pomieszczeniu, mimo wzmożonego wysiłku, staje się po prostu przyjemniejszy. Poza tym efekt jest podobny do wyników uzyskanych po pokonaniu oblodzonych i ośnieżonych pagórków.
Wiosną i latem sportowcy również wybierają ten rodzaj treningu, ponieważ mogą zmęczyć się bardziej niż biegając po asfalcie czy lesie. |
---|
Jak powinien wyglądać trening?
Technika biegania lub chodzenia po schodach jest dowolna - trenerzy zalecają wchodzić co dwa stopnie. Jeżeli w budynku, gdzie trenujesz jest winda, to z niej skorzystaj i zjedź. Jeśli nie, to schodź wolno lub zbiegaj.