Trening i zdrowie

Zmiana czasu na zimowy

09.11.2020 • Monika Nawrat

Masz problemy z dostosowaniem się do zmiany czasu? Nie możesz zasnąć, czy też budzisz się za wcześnie lub za późno następnego ranka?

Jedno jest pewne, zmiana czasu zakłóca naszą codzienną rutynę. Biorytm nie zmienia się z dnia na dzień. Wielu z nas potrzebuje kilku dni, aby wrócić na właściwe „tory”. Czas zmieniamy w Polsce dwa razy w roku. Aktualny czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca.Zmiana czasu, w przypadku większości z nas, wpływa negatywnie na samopoczucie. Nasz organizm potrzebuje około tygodnia, aby wrócić do normalnego rytmu. Dlatego teraz powinniśmy być bardzo ostrożni i nie przepracowywać się.

Prawie jedna trzecia osób po przesunięciu godziny w zegarkach cierpi na problemy zdrowotne lub psychologiczne. Dla wielu osób zmiana czasu oznacza ogromny wysiłek fizyczny, ponadto pojawiają się zaburzenia snu i koncentracji, a także zmęczenie. Zmiana czasu powoduje problemy u niemal każdej osoby niezależnie od płci czy wieku. Wielu z nas czuje zmęczenie i osłabienie.

Co możesz zrobić? Czy przesilenie jesienno-zimowe i przesunięcie naszego zegara o godzinę musi nam doskwierać?

To co jest dobre dla organizmu i pomaga też przystosować się do zmienionego czasu, to przede wszystkim: ruch, ćwiczenia relaksacyjne, świeże powietrze. Daj swojemu organizmowi czas na dostosowanie się. Przede wszystkim nie przejmuj się, jeśli nie możesz zasnąć lub nie potrafisz się wyspać. Zaburzenia snu zwykle ustępują po kilku dniach i będziesz funkcjonował jak dotychczas. Dostosowanie codziennej rutyny do światła słonecznego nie jest dla nas komfortowe. Gdy wstajemy rano jest ciemno, wracamy z pracy jest również ciemno. Mamy wrażenie, że ciągle pracujemy w godzinach nocnych. Jednak to od nas zależy, czy będziemy próbowali poprzez ruch lub relaks przy ulubionej książce zniwelować skutki wynikające ze zmiany czasu.

Dlaczego w ogóle wprowadzona jest zmiana czasu?

Często zastanawiamy się, dlaczego wprowadzane są zmiany czasu letniego lub zimowego. W ostatnią niedzielę października zegary we wszystkich krajach UE powrócą do czasu zimowego. Zegarki będą cofane o godzinę, z godziny 3.00 na 2.00. Zmiana ta sprawi, że dzień stanie się krótszy. Dlaczego? Otóż w Polsce zmiana czasu po raz pierwszy wprowadzona została w czasie okupacji hitlerowskiej. Powodem, dla którego wprowadzono czas letni, były oszczędności energii elektrycznej i paliw służących do jej produkcji. Przesunięcie zegara o godzinę do przodu latem  - a więc kiedy dzień jest dłuższy - było szansą na zaoszczędzenie na oświetleniu w wielkich halach produkcyjnych czy innych zakładach.

 CIEKAWOSTKI:

  • Dopiero od 1995 roku zmiany czasu w Polsce mają stałą datę: na czas letni w czwartą niedzielę marca, a zimowy w ostatnią niedzielę października.
  • W 1964 roku zmiana czasu na letni w Polsce nastąpiła dopiero 31 maja…
  • Czas letni jest czasem przejściowym. Tym właściwym jest czas strefowy obowiązujący w zimie.
  • Islandia jest jedynym europejskim krajem, który nie stosuje zmian czasu.
  • Niedawno pojawił się pomysł, aby zlikwidować zmiany czasu w Polsce. Dziś system pracy uległ zmianie - pracujemy o różnych porach, także w nocy - zmiany czasu przestają być zasadne. Nastąpiły również zmiany w pozyskiwaniu energii.
  • Przepisy dotyczące zmiany czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.