Wyposażenie

Kamizelka taktyczna - wygoda na co dzień

14.04.2021 • Anna Mieszkowska

Czy wyruszając na realizację, biorąc udział w działaniach, a nawet podczas patrolu, musimy zakładać dwie kamizelki, jedną kuloodporną, a drugą umożliwiającą przenoszenie wyposażenia? Odpowiedzmy sobie jednoznacznie, że taki zestaw nie wygląda zbyt praktycznie. Dzisiaj jednak mamy rozwiązania, które z kamizelki taktycznej potrafią uczynić kuloodporną, zaopatrując ją w specjalne wkłady balistyczne. Nowoczesne kamizelki, z których na co dzień korzystają policjanci Oddziału Prewencji Policji w Warszawie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego, posiadają takie właśnie możliwości. Systemy mocowań, rzepy, paski, zatrzaski, pozwalają dostosować kamizelkę taktyczną do każdego rodzaju wykonywanych zadań. Dlatego dokładnie przyjrzymy się tym rozwiązaniom, przypominając historię powstania pierwszych kamizelek, które miały chronić przed postrzałem oraz tych, które służyły do przenoszenia magazynków, noży, granatów. W pewnym zaś momencie powstała właśnie wielofunkcyjna kamizelka taktyczna.

Historia powstania pierwszych kamizelek taktycznych i kuloodpornych

Na chwilę cofnijmy sie w czasie. Kiedyś rycerze nie mieli kamizelek, lecz zbroje, kolczugi, które chroniły ich przed strzałami, włóczniami, uderzeniem topora, miecza czy też maczugi. Nie było tam systemu kieszeni, schowków, w których można było przenosić przydatne przedmioty.

Czasy się zmieniały, technologie również. Zmieniał się też sposób walki. Miecze, łuki, kusze, zastąpiły w końcu muszkiety, a później pistolety i karabiny miotające śmiercionośne pociski. Pozostał jednak zamysł, aby skutecznie chronić ciało żołnierza, a także policjanta. I tak powstały w końcu pierwsze kamizelki kuloodporne, których wynalazcami byli dwaj Polacy: Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń. Ich wynalazek przeszedł pomysle testy w 1901 roku.

Typową kamizelkę taktyczną stworzono o wiele później. Zanim do tego doszło korzystano z różnych rozwiązań. Początkowo rolę przenoszenia uzbrojenia spełniały tzw. pasoszelki, czyli zestaw ładownic umieszczonych na pasie oraz dodatkowych szelek podtrzymujących. Konstrukcje te powstały podczas II wojny światowej. Kluczowym czasem w dziejach była wojna w Wietnamie, która wymogła stworzenie pierwszych wzorów kamizelek, które można było już nazwać taktycznymi. To właśnie wtedy wdrożono ciekawe pomysły, które przez kolejne lata unowocześniano, aby dziś kamizelka taktyczna była praktyczna, wygodna, a do tego dawała osłonę balistyczną.


 Testowanie pierwszych kamizelek kuloodpornych

Kamizelka kuloodporna policjanta Policji Państwowej w 1920 roku
 

Dlaczego kamizelki taktyczne są tak ważne

Dobrze wyposażony i sprawnie działający policjant z odpowiednią protekcją to sukces gwarantowany w starciu z szeroko pojętą przestępczością.

Podstawowe funkcje pełnione przez nowoczesne kamizelki taktyczne to protekcja oraz efektywne rozmieszczenia oporządzenia taktycznego, czy też przydzielonych elementów uzbrojenia. Zazwyczaj można podzielić kamizelki taktyczne na :

dające protekcje osobistą wraz z możliwością rozmieszczenia sprzętu służbowego wg. własnych preferencji (kamizelka modularna),
dające możliwość tylko rozmieszczenia sprzętu służbowego w wariancie modularnym i niemodularnym.

Inaczej podzielona będzie kamizelka taktyczna policjanta prewencji, który na co dzień zmaga się z trudami służby prewencyjnej, a inaczej policjantów z pododdziału kontrterrorystycznego podczas realizacji związanych z zatrzymywaniem najniebezpieczniejszych przestępców.

Krótka charakterystyka kamizelek taktycznych w KSP

Kamizelka taktyczna policjanta OPP

Kamizelka policjanta pionu prewencji powinna posiadać dużo kieszeni czy ładownic min. na magazynki do broni palnej służbowej (opcjonalnie amunicja do strzelby gładko lufowej), gaz, pałkę, kajdanki, radio, notatnik służbowy, latarkę, apteczkę, kamerę nasobną. Trzeba tu także podnieść kwestie odpowiedniego oznakowania naszych policjantów, co wiąże się z rozwiązaniem konstrukcyjnym kamizelki dającym możliwość zidentyfikowania policjanta podczas podejmowanych przez niego czynności służbowych.

Kamizelka taktyczna dla funkcjonariusza ruchu drogowego powinna dodatkowo charakteryzować się jaskrawą barwą koloru żółtego, który ma sygnalizować pozycję policjanta podczas czynności podejmowanych w ruchu ulicznym. Tego typu kamizelek nie ma jednak ujednoliconych dla policjantów z drogówki. Stołeczni funkcjnariusze realizujący zadania na drogach korzystają na co dzień z podstawowych kamizelek odblaskowych. Stołeczni funkcjonariusze realizujący zadania na drogach korzystają na co dzień z podstawowych kamizelek odblakskowych. Z kamizelek taktycznych korzystają także policjanci prowadzący działania minersko - pirotechniczne związane z neutralizacją urzadzeń wybuchowych, czyli nasz elitarny " bomb squad " tj. pirotechnicy SPKP Warszawa.
 

Kamizelka taktyczna Operatora SPKP
 

Obecnie na rynku możemy wyszczególnić dwa rodzaje kamizelek taktycznych tj. kamizelki których kieszenie i ładownice są umiejscowione na stałe oraz takie kamizelki, które należy przygotować konkretnie pod preferencje danego funkcjonariusza. Z tego ostatniego rozwiązania korzystają zazwyczaj funkcjonariusze naszej warszawskiej „husarii” czyli Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. Jest to ich bardzo ważny element wyposażenia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, kamizelka operatora komórki bojowej musi zapewniać protekcję oraz pomieścić odpowiednio przygotowane oporządzenie taktyczne rozmieszczone zgodnie z indywidualnymi preferencjami funkcjonariusza SPKP Warszawa, czy też uwzględnić w poruszanej kwestii preferencje całego zespołu bojowego, który pracuje ze sobą w stałym składzie. Trzeba podkreślić fakt, że funkcjonariusze SPKP Warszawa muszą mieć możliwość umiejscowienia na swojej kamizelce taktycznej takich elementów jak: dwie płyty balistyczne na przód i tył, dwie płyty balistyczne boczne na lewą i prawą stronę, ładownice na magazynki do broni długiej, ładownice na paralizator elektryczny, kajdanki, radio, apteczkę, oświetlenie osobiste, uchwyt do broni długiej, który zabezpiecza ją min. podczas desantu ze śmigłowca, uchwyt do strzelby gładkolufowej, ładownicę do amunicji specjalnej (PIK, CS), na stazę taktyczną, lonżę do mocowania broni długiej, granaty błyskowo -hukowe. Należy zauważyć, że część sprzętu jest umiejscowiona zazwyczaj na pasie, ale jak już zostało to podkreślone - wszystko w tej kwestii opiera się o indywidualne preferencje. Czy Nasi czytelnicy
zastanawiają się, ile waży kamizelka operatora SPKP Warszawa? Odpowiedź - około 30 kg.

Nasuwa się kolejne pytanie, czy nasi „husarzy” mają kręgosłupy i mięśnie ze stali? Od razu odpowiadam, że nie. Są to wyjątkowo silni oraz sprawni ludzie o ponadprzeciętnych predyspozycjach zdrowotnych i fizycznych. W końcu są „zbrojnym ramieniem” stołecznej Policji w walce z przestępczością.

Kamizelka miękka policjanta OPP

Rozwijając opisywany wątek, to część wymienionego wyposażenia jest przygotowywana pod konkretnie przydzieloną funkcję w zespole bojowym, gdzie inną ilość sprzętu będzie miał natomiast funkcjonariusz pełniący rolę ciężkiego, czyli mający za zadanie pokonanie przeszkody budowlanej i udrożnienie punktu wejścia dla zespołu bojowego, a inną medyk, czy też funkcjonariusz określany mianem lekkiego, mający za zadanie dynamiczne wykonywanie przydzielonych zadań służbowych podczas zatrzymań niebezpiecznych przestępców.

Jeśli chodzi o przygotowanie kamizelki do stricte działań bojowych, to w miarę upływu czasu większość operatorów dokonuje systematycznie modyfikacji i zmian które mają usprawnić jeszcze bardziej ich kulturę pracy podczas wykonywania realizacji zatrzymań wysokiego ryzyka.

Musimy podkreślić fakt, że stołeczni funkcjonariusze  Oddziału Prewencji Policji również wyposażeni są w kamizelki taktyczne posiadającą twardą protekcję czyli płyty balistyczne ceramiczne. To świetne rozwiązanie w kwestii aktywnej ochrony osób  postronnych, które np. znajdą się w zasięgu działania aktywnego zabójcy, którego zadaniem będzie eliminacja jak największej liczby osób. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w tej konkretnej sytuacji, to policjanci pełniący służbę na danej dzielnicy będą mogli skutecznie i szybko zareagować na tego typu zagrożenie do czasu przybycia SPKP Warszawa.   

Komenda Stołeczna Policji na swoim wyposażeniu posiada także kamizelki balistyczne kamuflowane potocznie nazywane „Miękkimi”. Ich główne zastosowanie zazwyczaj jest podczas działań skrytych czy też patrolowych. Główną cechą jaką powinny się charakteryzować tego typu kamizelki to dobre dopasowanie do ciała podczas działań prowadzonych po cywilnemu. Jest to jeden z ważnych elementów wpływających na brak możliwości dekonspiracji prowadzonych działań min. przez naszych policjantów  kryminalnych czy operacyjnych. Bezpieczeństwo stołecznych stróżów prawa to dla kierownictwa KSP priorytet, dlatego właśnie wszystkie piony stołecznej policji są wyposażone w tego typu kamizelkę kuloodporną.

Dwa słowa o systemie mocowania ładownic do kamizelki „MOLLE”

System „Molle” to najnowszy i aktualnie najpowszechniej używany na świecie system do mocowania ładownic do kamizelki i oporządzenia. Z tego typu rozwiązania korzysta praktycznie każda formacja umundurowana na całym świecie  wprowadzająca nowe wyposażenie dla swoich funkcjonariuszy czy żołnierzy. Obecnie system „Molle” jest numerem jeden w poruszanej tematyce i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych  latach miało się to zmienić. Stołeczna policyjna „zbroja” właśnie w części swojego asortymentu bazuje na systemie „Molle”.


 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kamizelek taktycznych, a ich producenci prześcigają się w nowinkach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, które mają za zadanie przedstawić ich produkt jako najlepszy. Zyskują tylko na tym potencjalni użytkownicy, w tym nasi stołeczni stróże prawa, gdyż mają możliwość wybrać do służby najlepsze kamizelki które wesprą działania policjantów w codziennej służbie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że z tego typu rozwiązania, jakim są kamizelki taktyczne, korzystają także ratownicy medyczni, myśliwi, czy osoby uprawiające sport ASG.

Podsumowując poruszaną tematykę, to kamizelka taktyczna powinna charakteryzować się:

  • odpornym na rozdarcia przetarcia materiałem z jakiego jest wykonana (materiał cordura - marka tkanin wysoce odpornych na przetarcia),
  • konstrukcją dającą komfort pracy min. podczas dynamicznego przemieszczania się,
  • łatwością czyszczenia i odpornością na różnego rodzaju plamy,
  • posiadaniem uchwytu ratunkowego, dzięki któremu będzie można sprawnie ewakuować rannego policjanta ze strefy zagrożenia,
  • łatwym systemem związanym z mocowaniem ładownic, czy pouchy (angielska nazwa określająca: woreczek, sakiewka, ładownica, kieszeń, torba),
  • odpornością na warunki atmosferyczne,
  • funkcjonalnością,
  • intuicyjnym i szybkim systemem zdjęcia kamizelki, w sytuacji kiedy niezbędne jest udzielenie  policjantowi pomocy przedmedycznej.