Wyposażenie

EXPLORER - sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

11.05.2021 • Anna Mieszkowska

W naszych artykułach staramy się prezentować rozwiązania techniczne, wspierające w codziennej pracy funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. To zaplecze techniczno-logistyczne stanowi ważny, chociaż nie zawsze właściwie doceniany, obszar policyjnej pracy. Doświadczony operator zespołu bojowego polskiej jednostki wojskowej „GROM” mówi w nim, że „Szturmowiec jest końcówką włóczni do uderzenia, ale za nami stoi sztab potrzebnych do przeprowadzenia uderzenia osób. Od logistyki, zaopatrzenia, uzbrojenia, do dowódców (…)”. Dobre wyposażenie, którym mogą dysponować ludzie prowadzący działania na tzw. pierwszej linii, to jeden z zasadniczych elementów ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Kto z was nie oglądał filmów o agencie Jamesie Bondzie (007) służącym w brytyjskiej tajnej służbie wywiadowczej opatrzonej kryptonimem „MI6”. Kto z fanów książek czy filmów o 007 nie pamięta postaci, która wyposażała głównego bohatera w różnego rodzaju gadżety szpiegowskie. Ten „mózgowiec” to „Q”, który był szefem Q Branch - fikcyjnego wydziału naukowo-rozwojowego. Śledząc losy najbardziej znanego super-szpiega każdy widz z ciekawością patrzył na to, w co nowego wyposażył go „Q”. Na naszym rodzimym rynku również istnieją placówki badawcze, które zajmują się projektowaniem i produkcją czasami wydawałoby się egzotycznych ale zazwyczaj bardzo przydatnych produktów wykorzystywanych podczas realizacji różnego rodzaju zadań specjalnych. Nie wszystkie z tych rozwiązań są przydatne dla policjantów, jednak sondując ten obszar staramy się wyszperać i opisać dla was te, które mogą stanowić dobre wsparcie w realizacji codziennych zadań.

Taki praktyczny gadżet znaleźliśmy w działającym od kilku dziesięcioleci Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP, który od 2019 roku funkcjonuje w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. W rozmowach z byłymi oraz obecnymi funkcjonariuszami pionu kontrterrorystycznego na temat tego, co sądzą o współpracy z ww. siecią badawczą oraz o jej produktach, poza dobrymi recenzjami sprzętu usłyszeliśmy, że pracownicy Instytutu są otwarci na sugestie oraz pomysły praktyków policyjnych i co najważniejsze potrafią je wdrożyć w konstrukcyjne rozwiązania swoich produktów. Takie recenzje pokazują, że nasz rodzimy przemysł potrafi zapewnić rozwiązania techniczne na odpowiednio wysokim poziomie. Na nasz warsztat wzięliśmy urządzenie o intrygującej nazwie Explorer. Chcieliśmy się przekonać co takiego można nim lub z nim eksplorować i jakie są tego efekty.

Explorer to urządzenie służące między innymi do inspekcji miejsc trudnodostępnych, czy też niebezpiecznych przedmiotów. Sprzęt z powodzeniem może być wykorzystywany podczas sprawdzeń pirotechnicznych miejsc i budynków użyteczności publicznej realizowanych przez policyjnych pirotechników. Podczas działań ochronnych, które także realizują stołeczni stróże prawa, Explorer będzie dobrze sprawdzał się przy kontroli podwozi samochodów przeznaczonych do przewożenia VIP-ów czy też pomieszczeń, w których osoby ochraniane będą przebywać. Bez problemu da skuteczny podgląd podczas inspekcji takich miejsc jak szyby wentylacyjne, studzienki kanalizacyjne lub innego rodzaju obiekty techniczne.

Poza rozpoznaniem pirotechnicznym Explorer wzmocni działanie przysłowiowych „Cichych Zespołów” odpowiedzialnych za rozpoznanie miejsca/obiektu, które mogłyby zostać wykorzystane do przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Prawidłowe, rzetelne i aktualne informacje z rozpoznania to klucz do sukcesu podczas prowadzenia działań bojowych i wielokrotnie to podkreślaliśmy we wcześniejszych publikacjach. Czy to już wszystko w temacie zastosowania Explorera? Oczywiście, że nie. Ten specgadżet sprawdzi się podczas działania zespołów bojowych - funkcjonują one między innymi w naszej stołecznej „Husarii”, czyli Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji - przy stosowaniu taktyki specjalnej CQB (czarna taktyka). Sprawdzenie załomów, wyłomów czy wejść do pomieszczeń może w znaczny sposób zminimalizować straty zespołu bojowego podczas działań kontrterrorystycznych prowadzonych w budynkach. Poruszony wątek zastosowania Explorera w działaniach bojowych musiałby być wcześniej wypracowany i zaakceptowany przez operatorów jednostki specjalnej. Urządzenia można wykorzystać podczas prowadzenia przeszukania budynków pod kątem ujawnienia osób niebezpiecznych, bezpośrednio po wejściu siłowym.
 

Znane są przypadki, gdzie takie osoby ukrywając się w miejscach swojego zamieszkania, wykorzystywały do tego celu różne kryjówki, często zlokalizowane w miejscach trudno dostępnych.

W tego typu działaniach Explorer z powodzeniem może wesprzeć służbę policjantów pionu kryminalnego. Możliwości są naprawdę duże, a co można powiedzieć o konstrukcji?

Sam pomysł wydaje się z natury rzeczy prosty. Jeżeli chcemy zajrzeć tam, gdzie nasz wzrok nie sięgnie to stwórzmy dodatkowe „oko” o dużej elastyczności działania, zapewniając jednocześnie możliwość bieżącego podglądu obrazu przekazywanego przez urządzenie. Explorer wyposażony jest w ruchomą kolorową kamerę cyfrową z autofocusem pozwalającą na przesyłanie sygnału wideo w rozdzielczości HD oraz wykonywanie zdjęć w rozdzielczości do 5 megapikseli. Tak, tak wiemy… W epoce telefonów komórkowych z aparatami 108 megapikseli wspomniana wcześniej rozdzielczość nie robi wrażenia. Jest ona jedna w zupełności wystarczająca, aby Explorer działał bardzo skutecznie. Moduł ruchomej kamery jest lekki i ma małe wymiary zewnętrzne. Moduł wyświetlacza ma możliwość bezpośredniego podłączenia niewielkiej endoskopowej kamery (średnica 5,5mm) z zintegrowanymi oświetlaczami LED. Konstrukcja kamery endoskopowej jest wodoodporna i ma możliwość zanurzenia na głębokości 1 m. Moduł wyświetlacza umożliwia sterowanie wszystkimi ustawieniami urządzenia, nagrywanie wideo, wykonywanie zdjęć i bezprzewodową transmisję obrazu z kamery do innych urządzeń (streaming).Foto: Łukasiewicz PIAPEkran zapewnia wystarczająco wyraźny obraz w terenie otwartym nawet przy dużym nasłonecznieniu. Czas pracy Explorera określony został przez producenta do 4 h, a zakres pracy w zmieniających się warunkach atmosferycznych obejmuje temperatury od -15°C do +40°C.

Podsumowanie.

Explorer może znaleźć zastosowanie podczas działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, w tym policję. Producent zapewnia, że jest gotowy do modyfikacji urządzenia oraz wyposażenia opcjonalnego zgodnie z potrzebami użytkownika. To daje możliwość stworzenia produktu zgodnego z preferencjami odbiorcy. Sam Explorer z powodzeniem wykorzystywany jest już w działaniach niektórych polskich służb, a jego atuty zostały docenione w Europie i Azji.