Wyposażenie

Złoty duet, jak lepiej widzieć w ciemnościach

09.07.2021 • Anna Mieszkowska

Działanie pod osłoną nocy, bądź w ciemnych pomieszczeniach, wymaga wykorzystania środków technicznych wspomagających pracę policjantów. Do tej grupy należą techniki oraz przyrządy służące wzmocnieniu zmysłu widzenia. Nie są one bynajmniej nowością dzisiejszych czasów. Policyjni kontrterroryści korzystają z tzw. monokularów noktowizyjnych, które mają wpływ na skuteczność działań, a potrafią również uchronić przed wystąpieniem nieprzewidzianych sytuacji. W działaniach Policji ważne znaczenie ma również termowizja, która pozwala na wykrywanie przedmiotów i osób, których temperatura stanowi odchylenie od warunków standardowych otoczenia.


Foto: Marek Szałajski

NOKTOWIZJA

Pierwszy noktowizor został wynaleziony przez Johna Logie Baird’a w 1926 roku. Prace nad nim rozwijał następnie w latach trzydziestych ubiegłego wieku Vladimir Kosmicz Zworykin. Pierwsze wzmianki na temat wykorzystania noktowizora do nocnego transportu, czy też obserwacji terenu, notuje się od 1941 roku. Wykorzystanie go w działaniach bojowych nastąpiło z kolei w 1945 roku. Oba przypadki wykorzystania noktowizji w tamtym okresie należały do armii niemieckiej.


Foto: (https://www.smartage.pl/) żołnierz niemiecki wyposażony w karabinek StG 44 z celownikiem noktowizyjnym Zielgerät 1229 Vampir.
 

TERMOWIZJA

Pierwsze urządzenia termowizyjne powstały w latach 50-tych XX wieku, natomiast ich technologiczny rozkwit przypadł na drugą połowę lat 90-tych. Doszło wówczas do gwałtownego rozszerzenia oferty urządzeń termowizyjnych oraz pola ich zastosowań, między innymi w sektorze aparatury specjalnej (wojsko, policja, służby ochrony granic i mienia, straże pożarne i ratownictwo).


Foto: (https://irinfo.org/) jednoczęściowa kamera termowizyjna Agema 470 z 1987 r.

CZYM ZASADNICZO RÓŻNI SIĘ NOKTOWIZJA OD TERMOWIZJI?

Noktowizor to urządzenie, które daje możliwość widzenia w porze nocnej. Termowizja służy natomiast do wykrywania i obserwacji obiektów o temperaturze innej, niż ta w otoczeniu. Co warto podkreślić - termowizję można użytkować zarówno w porze dziennej jak i nocnej.

JAKIE ZASTOSOWANIE I DLA KOGO W POLICJI?

Noktowizję i termowizję z powodzeniem stosują policjanci pionu operacyjnego, między innymi podczas prowadzenia obserwacji figuranta w porze nocnej. Przykładami zastosowania obydwu systemów, czyli tzw. „złotego duetu” przez policjantów mogą być:

• zlokalizowanie figuranta w ciemności lub znajdującego się w mocno zacienionym miejscu, pod osłoną drzew/zarośli (noktowizja/termowizja),
• potwierdzenie czy samochód figuranta mógł być niedawno użytkowany (termowizja),
• potwierdzenie czy pojazd figuranta niedawno wyjeżdżał z posesji (termowizja),
• w połączeniu z zastosowaniem elementów fotografii specjalnej wykonanie materiału foto/video (noktowizja).

Policyjni kontrterroryści stosują monokulary noktowizyjne do działań taktycznych prowadzonych zarówno w pomieszczeniach, jak i podczas podejścia pod zagrożony obiekt. Musimy tu podkreślić fakt, że taktyka poruszania się zespołu bojowego, w dyscyplinie światła i ciszy, wymaga zupełnie innych nawyków oraz taktyki działania, niż klasyczne działanie tego typu w porze dziennej. Tak więc, trafnym stwierdzeniem jest teza, że noktowizja daje istotny element zaskoczenia zespołowi bojowemu, który przykładowo realizuje zadanie odbicia zakładników z obiektu pozbawionego dopływu energii elektrycznej i w porze nocnej. Ponadto prowadzenie działań bojowych na zaciemnionym obiekcie, wprowadza duży dyskomfort dla potencjalnych terrorystów. Oczywiście podjęcie skutecznych działań przez kontrterrorystów wynika między innymi z licznych treningów, prowadzonych w warunkach nocnych i w obiektach zaciemnionych z wykorzystaniem noktowizji. Trening obejmuje zarówno sposób poruszania się zespołu, jak i wykorzystanie broni palnej.


Foto: Marek Szałajski

Podczas prowadzenia w nocy rozpoznania obiektowego, przed planowanym szturmem jednostki kontrterrorystycznej, wykorzystanie „złotego duetu” jest jak najbardziej zasadne i pożądane. Oba urządzenia, czyli kamera termowizyjna i monokular noktowizyjny, mogą dostarczyć wielu cennych informacji na temat obiektu i jego otoczenia. To bardzo ważne z punktu widzenia skuteczności operacji bojowej i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zespołowi bojowemu.

Noktowizja oraz termowizja są ważnym atrybutem działań policyjnego lotnictwa. Nasi piloci stosują noktowizję podczas wykonywania nocnych lotów, a termowizja bywa świetnym uzupełnieniem podczas prowadzenia pościgu za pojazdami mechanicznymi, czy w trakcie poszukiwań zaginionych osób Zalety termowizji dostrzec można w czasie policyjnych przeszukań. Pomaga niejednokrotnie wskazać skrytki w ścianach, w których znajdują się przedmioty pochodzące z przestępstwa. Okazuje się też pomocna przy lokalizowaniu pomieszczeń, w których przebywają ścigani przestępcy. Noktowizja i termowizja to świetne połączenie, wspierające w działaniach funkcjonariuszy Polskiej Policji. Obie techniki oraz urządzenia wzajemnie się uzupełniają, gdyż jedno poprawia widoczność w nocy, drugie zaś pozwala na przykład dostrzec osoby ukrywające się w gęstych zaroślach.

Jako ciekawostkę warto wskazać, że termowizja w walce z Covid-19 odegrała bardzo znacząca rolę, gdyż pozwalała na szybkie i skuteczne wykrywanie osób mających podwyższoną temperaturę, co jest jednym z głównych symptomów tej choroby.

Obecnie „złoty duet” jest z powodzeniem stosowany nie tylko przez służby czy wojsko, ale także myśliwych oraz grupy ASG. Policjanci doceniają jego szczególne walory, a posiadanie takich urządzeń w dzisiejszych czasach, stało się już pewnym standardem.


Foto: (https://special-ops.org/gpnvg) monokulary noktowizyjne GPNVG-18 użyte przez Navy Seals w 2011 r. podczas operacji Neptune Spear, w której celem był Osama Bin Laden.
 

CZY CZEKA NAS REWOLUCJA W NOKTOWIZJI?

Jak na razie technologiczne zmiany dokonywane są wyłącznie w obrębie tworzonych monokularów, lornetek i gogli. Amerykańska armia już teraz dysponuje technologią, dzięki której wymienione urządzenia dokładnie rozpoznają cele nawet w najbardziej nieprzyjaznych warunkach, gdzie oprócz ciemności panuje duże zadymienie czy też inne trudne warunki mające wpływ na dobre działanie noktowizji. Ostatni amerykański wynalazek w goglach noktowizyjnych wykorzystuje kamerę termowizyjną, co sprawia, że zarysy postaci świecą się jak w grze komputerowej. Dzięki zastosowaniu białego, a nie tak jak w tradycyjnej noktowizji zielonego fosforu, dwuokularowy system poprawia kontrast widzenia, tym samym powoduje, że postrzeganie pola walki staje się jeszcze bardzie świadome. Ma to niewątpliwy wpływ na skupienie bojowego operatora. Tak to robią w Ameryce, a w Australii ? Na wskazanym kontynencie, rozwijaniem technologii noktowizji zajęli się naukowcy z Australian National University (ANU), University of New South Wales w Sydney, do wspólnych prac zapraszając swoich kolegów z Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii. Efektem tych prac stało się wytworzenie cienkiej oraz przezroczystej powłoki, którą można umieścić na tradycyjnych okularach. Jej zastosowanie ma sprawić, że w ciemności światło podczerwone zostanie przekonwertowane na obrazy, które staną się doskonale widoczne. Czas pokaże, czy australijsko-brytyjski wynalazek to przełom w dziedzinie noktowizji.

Źródło: www.ithardware.pl, www.polskieradio.pl