Wyposażenie

Taktyczne okulary przeciwsłoneczne

12.08.2021 • Monika Nawrat

Nasze oczy w dużym stopniu pochłaniają promieniowanie UV. Ekspozycja ich na słońce, bez odpowiedniej ochrony, może powodować nieodwracalne zmiany. Niestety soczewka oka nie regeneruje się, a więc wszelkie negatywne zmiany są nieodwracalne. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo oczu i wybrać skuteczne metody ich ochrony. W policyjnej służbie mogą to być np. taktyczne okulary przeciwsłoneczne.


Foto: Marek Szałajski

Wiemy, że jedną z najważniejszych funkcji okularów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim skuteczna ochrona wzroku przed mocnym promieniowaniem słonecznym. Jednak te „zwykłe” okulary przeciwsłoneczne mogą być również taktyczne. Oprócz ważnej roli zabezpieczenia naszego wzroku przed słońcem, mogą chronić np. przed uszkodzeniami mechanicznymi (kamieniami, piaskiem itd.).  Promieniowanie słoneczne zaliczane jest do zagrożeń występujących w środowisku pracy dla osób wykonujących zadania na otwartej przestrzeni oraz dla kierujących różnego rodzaju pojazdami mechanicznymi. W Policji na urazy oczu najczęściej narażeni są funkcjonariusze m.in. z uprawnieniami stermotorzysty, strzeleckimi czy policjanci ruchu drogowego. Tam najczęściej ich wzrok ma kontakt z nadmiernym promieniowaniem UV.

W chwili obecnej na rynku można znaleźć wiele modeli okularów. Oprócz odpowiednich filtrów UV, okulary mają różne kształty oprawek. Nieprzypadkowo, ponieważ często charakteryzują się specjalnym anatomicznym układem, co pozwala na odpowiednie trzymanie oraz dopasowanie ich do kształtu głowy. Jest to ważne podczas treningu, strzelania, zwłaszcza dynamicznego, wymagającego przemieszczania się.
Taka wszechstronność okularów sprawdzi się również wśród policjantów „wodniaków”, gdzie potrzebne jest szybkie przemieszczanie się podczas wystąpienia potencjalnego zagrożenia na wodzie.

Wybierając się na przymiarki okularów, powinniście zwrócić uwagę na cechy, które są niezbędne do pomyślnego ich zakupu:

  • Filtry UV, które powinny zapewnić wysoką ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB, UVC.
  • Odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne najlepiej, aby w ich skład wchodził poliwęglan, który sprawi, że Twoje okulary będą lekkie i odporne.
  • Polaryzacja szkieł - nasycenie kolorów i lepsze kontrasty zapewni odpowiednia polaryzacja. Ta cecha sprawdzi się głownie u kierowców oraz osób spędzających większość czasu w miejscach silnie nasłonecznionych.
  • Etui, pojemnik - zwróć uwagę, czy przy zakupie otrzymasz odpowiedni przechowalnik Twojego nowego gadżetu, to pomoże w bezpieczny sposób je zabezpieczyć bez ryzyka powstania zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych.


Foto: Marek Szałajski

KATEGORYZACJA FILTRÓW UV

  • Kategoria filtra 1 - często oznaczona symbolem cat.1 - sprawdza się w czasie pochmurnych dni, przy słabym oświetleniu słońca. Szacuje się, że okulary tej kategorii przepuszczają od 43% aż do 80 % promieni słonecznych.
  • Kategoria filtra 2 - oznaczona symbolem cat.2 - okulary tego typu znajdą zastosowanie przy średnim nasłonecznieniu w ciągu dnia. Przepuszczalność promieni słonecznych jest znacznie niższa niż w przypadku kategorii I. Przez soczewkę z takim filtrem wpada od około 18 do 43% światła.
  • Kategoria numer 3 - oznaczona symbolem cat.3 - jest uniwersalna, przepuszcza ona od 8 do 18 % światła. Filtr ten sprawdzi się u kierowców lub w trakcie codziennej pracy na świeżym powietrzu.
  • Najwyższa kategoria filtra zaciemnienia w okularach przeciwsłonecznych - oznaczona symbolem cat.4 - doskonale sprawdzi się podczas aktywnego spędzania wolnego czasu. Nie tylko latem, ale również zimą. Ta kategoria przepuszcza tylko 3-8% światła.

Taktyczne okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modowy gadżet, dodatek do ubioru, wyznacznik stylu, to w policyjnej służbie ważny element wyposażenia chroniący przed różnym nieprzewidzianymi sytuacjami. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wybierzecie dla siebie najlepszą osłonę przed ostrym światłem i promieniowaniem UV.

CZY WIESZ, ŻE:

• W Chinach w VII wieku postały pierwsze okulary przeciwsłoneczne. Korzystali z nich sędziowie, aby zakamuflować swoje reakcje wywoływane w trakcie rozprawy.

• Wcześniej Eskimosi chronili oczy nakładkami, wykonanymi głownie z drewna. Miały zapobiec w ten sposób uszkodzeniom.

• Oprócz zakupu odpowiednich soczewek zadbaj o właściwą dietę. Wybieraj produkty bogate w luteinę, która chroni nasz wzrok. Znajdziesz ją głównie w warzywach strączkowych.