Wyposażenie

Etui na legitymacje i odznaki

09.10.2021 • Monika Nawrat

Każdy z nas wie, że legitymacja służbowa od momentu złożenia roty ślubowania staje się nieodłącznym i niezwykle ważnym atrybutem policjanta. Wiemy, że podczas wykonywania zadań służbowych, towarzyszy nam, obojętnie czy jest to służba w pionie prewencji, czy w wydziale kryminalnym. Należy zawsze o nią dbać i strzec jej, aby nie dostała się w niepowołane ręce. Aby zachować jej wygląd i trwałość w jak najlepszej kondycji, warto pomyśleć o etui.

Legitymacja służbowa policjanta jest rodzajem karty identyfikacyjnej o wymiarach: 85,6 x 53,98 x 0,76 mm. Jej tło, napisy oraz specyfikacja są dokładnie opisane w Rozporządzeniu MSWiA z dnia 23 grudnia 2002r. dotyczącym legitymacji służbowych policjantów. Wstępując w policyjne szeregi, większość z nas szuka wygodnych i bezpiecznych alternatyw, które zabezpieczą nasze dokumenty identyfikacyjne. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że zagubienie legitymacji służbowej niesie ze sobą wiele problemów, między innymi konsekwencje finansowe oraz znacznie poważniejsze, bo dyscyplinarne. Dlatego powinniśmy zadbać o ochronę naszych „niezbędników”, do których należy właśnie legitymacja.

JAKIE POKROWCE SPRAWDZĄ SIĘ NAJLEPIEJ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, lecz poniżej przedstawimy kilka rozwiązań, które w bezpieczny sposób będą chronić nasze „odznaki”. Wybierając etui, zwróć uwagę przede wszystkim na materiał z jakiego jest wykonane. Taki pokrowiec musi być wytrzymały, odporny wilgoć, zimno i deszcz. Poza tym etui nie może być wykonane ze zbyt twardego tworzywa. Dlaczego? Ponieważ nie może nam przeszkadzać w trakcie przemieszczania się. Jego odpowiednia elastyczność i wymiary, muszą swobodnie dostosowywać się zarówno do mundurowej kieszeni, jak i cywilnej odzieży. Dodatkowym atutem pokrowca na legitymację jest miejsce na odznakę policyjną.

Najlepiej, żeby odznaka nie była umieszczona od zewnętrznej strony, ponieważ można ją łatwo zgubić np. podczas wyjmowania z kieszeni w trakcie legitymowania czy przeszukania. Dlatego zawsze wybieraj etui z dedykowanym miejscem na odznakę po wewnętrznej stronie. Wtedy masz pewność, że jej nie zgubisz, poza tym będziesz chronił ją także przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Zwróć uwagę na środek pokrowca - od wewnętrznej strony powinna znajdować się folia, odporna na warunki atmosferyczne, takie jak: mróz, śnieg czy deszcz. Oprócz technicznych potrzeb, jakie powinno spełniać etui, warto zwrócić uwagę na jego walory wizualne. Nie inwestuj w etui, które posiada dodatki np. kolorowy łańcuszek czy napisy. Kup proste etui najlepiej z łańcuszkiem w neutralnym srebrnym kolorze. On ułatwi ci pracę i również zabezpieczy przed jej zagubieniem. Łańcuszek powinien cechować się wytrzymałością i odpowiednią długością. Nie może być krótszy niż 80 cm. Można wyróżnić kilka rodzajów łańcuszków, jednak najchętniej wybierane są te z łączeniem kulkowym.


Foto: Monika Nawrat

A WIĘC PODSUMOWUJĄC, JAKIE ATUTY I NA CO SZCZEGÓLNIE POWINIENEŚ/POWINNAŚ ZWRÓCIĆ UWAGĘ - KUPUJĄC ETUI?

  • musi być wykonane ze solidnego materiału np. skóry naturalnej, - powinno posiadać wewnątrz folię ochronną, która zabezpieczy twoją legitymację przed działaniami środowiska zewnętrznego,
  • do usprawnienia noszenia legitymacji, zaopatrz się w łańcuszek o długości min. 80 cm, - warto sprawdzić czy pokrowiec wewnątrz posiada dodatkową kieszeń, gdzie możesz schować inne karty lub zapiski służbowe,
  • zwróć uwagę, czy napis POLICJA jest wytłoczony w pokrowcu, unikniesz wtedy niepotrzebnego ścierania.


Foto: Monika Nawrat

W PRZYPADKU ZAGUBIENIA LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ PAMIĘTAJ, NIEZWŁOCZNIE:

  • poinformuj o jej utracie przełożonego i wyjaśnij wszystkie okoliczności,
  • napisz raport do Komendanta Stołecznego Policji i opisz okoliczności jej utracenia,
  • złóż wniosek o wydanie nowej legitymacji służbowej.

ZWRÓĆ LEGITYMACJĘ, GDY:

  • przebywasz na bezpłatnym urlopie w wymiarze powyżej 30 dni kalendarzowych, urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim, urlopie ojcowskim lub urlopie wychowawczym,
  • jesteś zawieszony w czynnościach służbowych,
  • zostałeś zwolniony ze służby,
  • upłynął jej termin ważności.


Pamiętajcie, że legitymacja jest nie tylko dokumentem identyfikującym policjanta, to przede wszystkim jego wizytówka. Dlatego dobrze zachowana, będzie świadczyć o właścicielu. Etui, właściwie dobrane, zabezpieczy ją na wiele lat, aż do kolejnej wymiany.