Wyposażenie

Kabury - po pierwsze bezpieczeństwo

07.12.2020 • Anna Mieszkowska

Przenoszenie i dobycie broni palnej krótkiej przez policjantów to temat jak najbardziej godny uwagi, ponieważ bezpieczeństwo osób postronnych, jak i naszych stróżów prawa, jest jednym z najważniejszych czynników w służbie Policji. Utrata broni palnej przez mundurowego skutkuje konsekwencjami dyscyplinarnymi dla niego samego oraz powoduje sytuacje, kiedy utracona lub odebrana broń służbowa może zostać wykorzystana w procederze przestępczym.

Wszyscy wiemy, że broń palna jest środkiem przymusu bezpośredniego (ŚPB) przyjmującego formę ostateczną. Każdy z policjantów wychodzących na służbę powinien czuć ogromną odpowiedzialność jako posiadacz broni palnej. Jest wiele czynników wpływających na bezpieczeństwo użytkowania broni palnej służbowej. Zazwyczaj są to zabezpieczenia konstrukcyjne przed możliwością oddania przypadkowego strzału (opisywane w poprzednich artykułach), czy też zasady bezpieczeństwa wpajane przez instruktorów szkół policyjnych, skończywszy ostatecznie na palcu naciskającym na język spustowy bezpośrednio połączonym z naszym narządem ośrodkowego układu nerwowego zwanym mózgiem. To ostatnie zabezpieczenie jest najskuteczniejsze i wiąże się z pełną świadomością oddania strzału czy absolutnym panowaniem nad bronią od momentu jej dobycia aż do schowania jej do kabury.

Zdjęcie przedstawia policjanta w ubraniu cywilnym, który do paska ma przypiętą kaburę, a w niej broń.Na zdjęciu widać umundurowanego kontrterrorystę, który na udzie ma przypiętą kaburę z bronią.


Niemniej jednak ważnym i istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowania broni palnej w służbie, jak i kulturę pracy każdego policjanta, jest sposób przenoszenia tego rodzaju ŚPB. W tym aspekcie kultura pracy to m.in. odpowiedni dobór kabury zgodnie z preferencjami użytkownika (policjanta), jak i rodzajem służby jaką wykonuje.


Przenoszenie w sposób bezpieczny powinno łączyć się ze skutecznością dobycia broni palnej i tu jedno nie może wykluczać drugiego. Nowoczesna kabura musi także zapewniać policjantowi komfort, kiedy znajdzie się w sytuacji, np. pościgu pieszego za niebezpiecznym przestępcą czy próby zaboru broni przez agresora podczas prowadzonej interwencji. Polecamy  zastosowanie wówczas pewnego dobrego nawyku polegającego na ułożeniu dłoni na rękojeści broni w kaburze. Daje to nam dodatkowe zabezpieczenie manualne i świadomość, że to my jako pierwsi dobędziemy broń oraz pełną kontrolę w tym zakresie, wykluczając w dużym stopniu element zagubienia czy zaboru broni.

Zdjęcie przedstawia nieumundurowanego policjanta, który trzyma w prawej dłoni broń przypiętą do zielono-czarnej kabury mocowanej na pasku.

Zastosowanie kabury na broń powinno być uzależnione od rodzaju pełnionej służby, jak i zadań postawionych naszym stróżom prawa. Inną kaburę będą preferować policjanci pełniący służbę po cywilnemu, kontrterroryści czy też nasi „prewencjusze”. Niemniej jednak wspólnym mianownikiem łączącym skuteczne użytkowanie kabury będzie zawsze pamięć mięśniowa, która jest kształtowana poprzez trening bezstrzałowy i na to zwracamy szczególną uwagę.


Kabury mogą być sklasyfikowane na widoczne lub ukryte

KABURY UKRYTE

Zagadnienie dotyczące skrytego przenoszenia broni wykorzystywane jest przez policjantów pracujących po cywilnemu, m.in.w pionach kryminalnych czy kontrterrorystów. Warto nadmienić, że istnieją też sposoby Zdjęcie przedstawia umundurowanego kontrterrorystę, który prezentuje broń mocowaną w jednej z przegródek kamizelki balistycznej.przenoszenia broni w kaburze umieszczonej poza naszym ubraniem. Trzeba tu wymienić wszelkiego rodzaju saszetki, torebki, a nawet torby i plecaki. Wymienione elementy stanowiące część policyjnej garderoby są wyposażone w dodatkowe przegródki czy też kieszenie, np. na magazynki. Ważne jest, aby tego typu kabury były konstrukcyjnie wyposażone w błyskawiczny dostęp do broni i znowu przypominamy o tym, aby nie bagatelizować treningu bezstrzałowego w myśl zasady więcej potu na treningu, mniej krwi w walce.

KABURY WIDOCZNE

Kabury, które są widoczne mają najczęściej zastosowanie przez pion naszej prewencji, ale i naszych kontrterrorystów. Jeśli chodzi o zastosowanie kabur przez operatorów pododdziałów kontrterrorystycznych, m.in. SPKP Warszawa to tu jest duży wachlarz ich wykorzystania, gdyż mogą być umieszczane na: kamizelce taktycznej (warto zastosować podczas np. działań ochronnych w zakresie Grupy Wsparcia Taktycznego), na udzie (kabury udowe), na pasie nośnym.

Materiał, z jakiego obecnie są wykonywane kabury, można sklasyfikować jako:

  • kabury miękkie (np. materiał cordura)
  • twarde (np. kydex*, czy inne tworzywo sztuczne)
  • hybrydowe (np. połączenie skóry z kydexem).

W kwestii materiału, z jakiego wykonana jest kabura, ważne jest, aby nie odkształcał się on w trakcie użytkowania. Z czasem może pojawić się problem z wkładaniem do niej broni (np. kabury miękkie).
Dodatkowe zabezpieczenie kabury przed zagubieniem lub zaborem broni to temat, który producentów ogranicza, ale tylko w kwestii wyobraźni konstruktora. Począwszy od elementów zabezpieczających broń w postaci zatrzasków, klipsów po kabury z kydexu, które są tak dopasowane do danego rodzaju broni, że nie ma możliwości, aby broń się ruszała czy wypadła pomimo braku zastosowania dodatkowego elementu zabezpieczającego. W poruszanym wątku należy podkreślić fakt, że rodzaj zabezpieczenia broni zastosowany w kaburze jest kwestią indywidualną każdego użytkownika i powinien uwzględniać jego preferencje w tym zakresie.

Zdjęcie przedstawia broń w kaburze wykonanej z tworzywa.Zdjęcie przedstawia kaburę w kolorze zielono-czarnym , która jest wykona z miękkiego materiału. Kabura jest otwarta, dzięki czemu widać jej wnętrze, w tym kieszonki m.in. na amunicję i broń.


Szybkość dobycia broni jest po stronie kabury zewnętrznej zarówno na pasie, jak i udzie, jest to przewaga nad kaburami wewnętrznymi  - użytkownik najpierw musi uporać się z elementem swojej garderoby, a później rozpocząć proces dobycia. Niemniej jednak stołeczni stróże prawa z powodzeniem korzystają właśnie z kabur zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Głównym elementem wpływającym na skuteczność wykonania procedury dobycia i sprawnego włożenia broni do kabury jest trening bezstrzałowy i o tym należy pamiętać.


* Kydex - tworzywo sztuczne, które pod wpływem temperatury staje się plastyczne, a po wystygnięciu trzyma swój kształt.