Z życia garnizonu

Przerwij rodzinną tragedię

30.04.2012 • Michał Całusiński

Bicie, kopanie, szarpanie, popychanie, wyzwiska – niejednokrotnie świadkami takich obrazów w niektórych rodzinach są policjanci. To od ich profesjonalnego działania bardzo często zależy, czy takie sytuacje  będą się powtarzać. Obecnie trwa V edycja ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Policjant, który mi pomógł”. Konkurs wyróżnia policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 maja 2012 r.

Przemoc domowa jest jednym z najpoważniejszych zjawisk patologicznych. Wiele organizacji, instytucji i grup wsparcia oraz osób powszechnie znanych stale zwraca uwagę na krzywdy wyrządzane w rodzinie. Głos sprzeciwu na przemoc domową znajdujemy w spotach telewizyjnych, radiowych, bilbordach i plakatach. Policyjne analizy wskazują, że ofiarami są głównie kobiety i dzieci. Ofiary boją się zgłaszać przestępstwo. W obawie przed sprawcą znoszą agresję, wstydzą się przed sąsiadami. Boją się utracić, często jedyne, źródło utrzymania. Przemoc w ich domach staje się więc tajemnicą ukrywaną w czterech ścianach.

Policjanci każdego dnia reagują na zgłoszone przypadki przemocy domowej. Rozmawiają z ofiarami, zatrzymują sprawców, kierują osoby potrzebujące do instytucji mogących wspierać dotkniętych przemocą domową. Współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, służbą zdrowia, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i organizacjami pozarządowymi.

W ubiegłym roku stołeczni policjanci przeprowadzili na terenie garnizonu 2 097 interwencji domowych dotyczących  przemocy w rodzinie,  tj. o 1 048 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego(w 2010 r. było to 3.145, tj. spadek o 34 %). Ofiarami padały głównie kobiety (w 2011 r. 1973 kobiety i 200 mężczyzn, w 2010 r. – 2.801 kobiety i 293 mężczyzn).

Przez 2 miesięcy 2011 r. zatrzymano 742 sprawców przemocy domowej, w tym: 723 mężczyzn, 19 kobiet (w 2010 r. zatrzymano 1.457 sprawców, w tym: 1.402 mężczyzn i 55 kobiet). Dużą grupę wśród sprawców stanowiły osoby pod wpływem alkoholu. Tych było w poprzednim roku 1.151. Trafiali w większości do Stołecznego Ośrodka Dla Osób Nietrzeźwych, pozostali osadzani byli policyjnym w areszcie.

W minionym roku wszczęto 1.281 postępowań przygotowawczych dotyczących przemocy domowej, w których była prowadzona procedura „Niebieskich Kart” (w 2010 r. – 1.266). Procedura jest bardzo ważnym narzędziem w walce z przemocą w rodzinie. Dokumentuje zastaną sytuację, pokazuje skutki, stanowi ważny dowód w postępowaniu karnym. Jest też informacją dla ofiar przemocy, podaje katalog przestępstw najczęściej popełnianych wobec najbliższych, prawa ofiar i telefony do instytucji i organizacji niosących pomoc w takich sytuacjach. Od listopada ubiegłego roku Niebieską Kartę może założyć również nauczyciel w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy
w rodzinie ucznia.

USTAWA o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
z dnia 29 lipca 2005 r. z późn. zmianami

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓWz dnia
13 września 2011 r.w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z dnia 3 października 2011 r.)

  

kom. Anna Kędzierzawska