Z życia garnizonu

EURO 2012 w Warszawie

23.06.2012 • Michał Całusiński

Warszawa gości tysiące kibiców z kraju i z zagranicy. Stołeczni policjanci pomagają wszystkim zainteresowanym w bezpiecznym dotarciu na stadion. Patrole mundurowe i policjanci operacyjni pełnią służbę w każdej części miasta. Policyjne motorówki patrolują Wisłę, a z góry w koordynacji działań pomagały helikoptery. Niestety, nie obyło się bez policyjnych interwencji i zatrzymań.

Podczas każdego meczu rozgrywanego w Warszawie zasiada na trybunach Stadionu Narodowego kilkadziesiąt tysięcy kibiców, biało-czerwone stroje wypełniają Strefę Kibica i wiele innych miejsc, gdzie dopinguje się polską reprezentację. Dni obfitują w gorący, sportowy doping w wykonaniu najmłodszych i najstarszych kibiców. Fantazyjne stroje, trąbki, piszczałki, brawa i śmiech tworzą niezapomniane sportowe widowisko. Policjanci dbają o bezpieczeństwo zarówno mieszkańców stolicy, jak i kibiców licznie przybyłych na mecze z kraju i zagranicy. Pomagają wszystkim zainteresowanym w bezpiecznym dotarciu na stadion. Funkcjonariusze kierują ruchem drogowym, zabezpieczają drogi dojazdowe oraz okolice Stadionu Narodowego i Strefy Kibica. Patrole mundurowe i policjanci operacyjni pełnią służbę w każdej części miasta. Policyjne motorówki patrolują Wisłę, a z góry w koordynacji działań pomagają helikoptery.

Niestety nie obyło się bez incydentów i zatrzymań. Podczas zabezpieczenia meczu Polska-Rosja policjanci w Warszawie zatrzymali ponad 180 pseudokibiców, którzy zakłócali spokój i porządek na terenie miasta. Gdy miliony Polaków przed telewizorami, tysiące na Stadionie Narodowym oraz w Strefie Kibica w Warszawie dopingowały biało – czerwonych, część nie zamierzała uczestniczyć w widowisku sportowym. Aby pohamować agresywne, wulgarne i niezgodne z prawem zachowania potrzebna była interwencja. Policja robiła wszystko, by nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji grup chuliganów oraz zakłóceń porządku. Gdy łamano prawo, policyjne działania były zdecydowane – użyto środków przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze mieli rozpoznanie, które pozwoliło na zminimalizowanie zajść i ograniczenie ich skutków.

Łącznie zatrzymano 184 osoby, w tym 156 Polaków, 25 obywateli Rosji, a także obywatela Hiszpanii, Węgier i Algierii. 33 osoby zostały przewiezione do izby wytrzeźwień. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas tych wydarzeń 17 poszkodowanych policjantów doznało lekkich obrażeń. Wśród rannych byli nie tylko warszawscy funkcjonariusze, ale również z innych komend wojewódzkich Policji, które wspierały policyjne działania. Zdewastowano 13 radiowozów (wybite szyby, liczne uszkodzenia karoserii). Zniszczono także wyposażenie policjantów, m.in. kaski, pałki, tarcze, nakolanniki i umundurowanie. Policjanci przeglądają monitoring i nagrania z kamer, pod kątem identyfikacji jak największej liczby osób, które dopuściły się zachowań chuligańskich.

na podst. mat.
Zespołu Prasowego KSP