Z życia garnizonu

Policyjny system wideokonferencyjny

04.03.2013 • Michał Całusiński

To nowoczesne narzędzie komunikacyjne zostało wdrożone w 2010 r. Jest zintegrowanym systemem multimedialnym pracującym z wykorzystaniem sieci ISDN i IP. Rozwiązanie umożliwia przeprowadzanie wspólnych wideokonferencji pomiędzy Urzędami Wojewódzkimi, MSW, MAiC, KGP, KWP, Kancelarią Prezydenta RP, administracją państwową oraz ze stanowiskiem w Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Państwowej Straży Pożarnej.

System umożliwia zintegrowanie rozproszonej struktury w skali całego kraju, przyspiesza podejmowanie decyzji oraz, wykorzystywany jako system szkoleniowy z możliwością przeprowadzania pokazów, jest narzędziem wielozadaniowym. Ogranicza liczbę podróży służbowych i związanych z nimi kosztów. Pozwala na częstsze organizowanie spotkań o dowolnych porach. Podczas konsultacji czy zdalnych szkoleń daje możliwość wspólnego omawiania projektów, analizowania danych wyświetlanych, jako składnik przekazu (prezentacje, zdjęcia, obraz z innej kamery) i korzystania z wiedzy i doświadczeń specjalistów. System umożliwia korzystanie z zasobów telekomunikacyjnych praktycznie bez ograniczeń lokalizacyjnych czy sprzętowych. Spotkania czy prezentacje mogą być transmitowane na żywo i odbierane za pomocą zwykłych komputerów PC wyposażonych w odpowiednią aplikację poprzez sieć Internet. Użytkownicy mają możliwość uzyskania dostępu do zarejestrowanych materiałów, których z różnych względów nie mogli wcześniej zobaczyć. Dzięki zastosowaniu centralnego systemu cyfrowej archiwizacji wideokonferencji i materiałów wideo, system ten zapewnia dostęp do zarchiwizowanych materiałów w każdej chwili dla wyznaczonych osób. System umożliwia także szerokie zastosowanie w zakresie szkolenia wewnętrznego polegające na rejestracji szkolenia (w którym wykładowca przedstawi swój wykład – prezentuje np. techniki interwencji), rejestrowany jest równolegle obraz, dźwięk jak i ewentualne prezentowane materiały - prezentacje. Szkolenie można wywoływać wielokrotnie z bazy (pliki z filmem są dokładnym odzwierciedleniem przebiegu szkolenia). Materiał może być odtwarzany grupowo na salach konferencyjnych czy też indywidualnie na monitorach komputerów w celu samokształcenia. Zwrócić należy szczególną uwagę na zawarty potencjał generowania oszczędności poprzez wykorzystanie zintegrowanego systemu wideokonferencyjnego do realizacji spotkań i odpraw. Dzięki możliwości dołączenia do konferencji dowolnego dodatkowego źródła obrazu, takiego jak monitoring miejski, kamera na pokładzie śmigłowca, itp. wszyscy uczestnicy spotkania mają możliwość obserwacji akcji „na żywo”. Implementacja systemu, działającego w oparciu o ogólnoświatowe standardy, pozwala na połączenie się z dowolnym innym systemem wideokonferencejnym np. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, UE. Eksperci z zewnątrz (np. z UE, Europolu), mogą przeprowadzać prelekcję dla wszystkich zainteresowanych w Polsce, uczestnictwo będzie w pełni interaktywne.

Podstawowe cechy systemu:

  • komunikacja pomiędzy wideoterminalami odbywa się
  • z wykorzystaniem sieci teletransmisyjnej lub poprzez zwykłe łącza internetowe,
  • możliwość jednoczesnego połączenia wszystkich lokalizacji w jedną konferencję o jakości High Definition,
  • możliwość równoległego do wideokonferencji przesyłania treści dodatkowej, np. prezentacji, zdjęć, filmów, obrazu
  • z innych kamer, itp. w jakości HD,
  • możliwość zestawiania audiokonferencji (telekonferencji) równolegle z wideokonferencjami i niezależnie od nich,
  • a także wzajemnego mieszania tych konferencji (łączenia),
  • możliwość dołączania użytkowników mobilnych z aplikacjami wideokonferencyjnymi zainstalowanymi na laptopach czy urządzeniach typu tablet, smartphone,
  • możliwość dzwonienia pomiędzy użytkownikami systemu wideokonferencyjnego a telefonami stacjonarnymi i komórkowymi oraz telefonami IP, które obsługują również transmisję wideo.

Wykorzystano mat.  
nadkom. mgr inż. Sławomira Piklikiewicza,
eksperta Wydziału Projektowania
Infrastruktury Teleinformatycznej Biura
Łączności i Informatyki
Komendy Głównej Policji