Z życia garnizonu

Zmiany w PID

14.05.2013 • Michał Całusiński

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji przy udziale Departamentu Nadzoru w MSW przygotowało, a następnie podjęło działania wdrażające „Koncepcję rozwiązań organizacyjno-strukturalnych, zmierzających do podniesienia efektywności wykorzystania policyjnych izb dziecka”. W efekcie od stycznia 2013 r. Policyjna Izba Dziecka w Warszawie została włączona w strukturę Wydziału Konwojowego KSP.

Przed wprowadzeniem koncepcji przeprowadzono szczegółowe analizy dotyczące funkcjonowania policyjnych izb dziecka, z których wynikało, że:

  • miejsca w PID były wykorzystane jedynie w granicach 10%,
  • w 12 PID nie przebywał żaden nieletni przez ponad 120 dni (nie odnotowano przypadków odmowy przyjęcia nieletniego z powodu braku miejsca),
  • średni, roczny koszt utrzymania jednej z tych 12 jednostek, łącznie z wynagrodzeniem policjantów, wahał się w granicach od 347.000 do 688.000 zł.

Zmiany organizacyjne podyktowane były również przejęciem od 1 stycznia 2013 r. przez komórki konwojowe dodatkowych zadań związanych z koordynacją i nadzorem nad funkcjonowaniem pomieszczeń dla osób zatrzymanych oraz Policyjnych Izb Dziecka.
- To rozwiązanie umożliwiło przyjęcie jednolitej polityki zarówno w zakresie przestrzegania praw osób konwojowanych i doprowadzanych, jak i umieszczanych w PDOZ, PID, pokojach przejściowych czy tymczasowych pomieszczeniach przejściowych, a także ograniczania wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem osób będących pod nadzorem policjantów – mówi Naczelnik Wydziału Konwojowego KSP mł. insp. Krzysztof Naszkiewicz.

Do tej pory w skali kraju funkcjonowało 29 policyjnych izb dziecka dysponujących 543 miejscami dla nieletnich. W nowej formule liczba placówek ma być zredukowana do 17 i łącznie dysponować 353 miejscami. Liczba policjantów ma być zredukowana z 302 do 191. Warszawska izba dysponuje 28 miejscami dla nieletnich, zatrudnia 14 policjantów. Liczba nieletnich umieszczanych w PID w ostatnich latach wahała się w granicach: w 2009 r. - 862 osoby, 2010 r. – 866 osób, 2011 r. – 812 osób.

Źródło: „Koncepcja rozwiązań organizacyjno-strukturalnych, zmierzających do podniesienia efektywności wykorzystania policyjnych izb dziecka” – wrzesień 2012 r.

oprac. Elżbieta Sandecka-Pultowicz