Z życia garnizonu

Debaty społeczne - bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa

14.05.2013 • Michał Całusiński

Ostatnia - VI edycja Polskiego Badania Przestępczości, największego niezależnego badania opinii społecznej, pokazuje, że ponad połowa respondentów jest zainteresowana prowadzeniem debat społecznych. Mieszkańców najczęściej interesują kwestie bezpieczeństwa młodzieży i osób starszych, przemocy w rodzinie oraz tematyka wandalizmu. Spośród zwolenników debat chęć uczestnictwa w nich wyraża prawie 70% badanych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym od kilku miesięcy zarówno w stolicy, jak w okolicznych powiatach organizowane są debaty społeczne. Realizowane w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” mają na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Program jest zgodny z przyjętym przez Radę Ministrów dokumentem „Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015”, którego jednym z priorytetów jest „Budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i jej bezpieczeństwa”.

Debaty rozpoczęły się  we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsza na Mazowszu odbyła się w Legionowie, natomiast w Warszawie pierwsze spotkanie odbyło się na Bemowie. Uczestniczyli w nim m.in.: Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Mirosław Schossler, Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski i Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz – Waltz.  Do grudnia na terenie Mazowsza zorganizowano 37 debat. W marcu bieżącego roku odbyły się już cztery tego typu spotkania – na Bemowie, Woli, Bielanach  i Żoliborzu. Debaty planowane są we wszystkich dzielnicach, a jedno ze spotkań poświęcone będzie bezpieczeństwu osób przebywających nad Wisłą.

Organizatorami debat społecznych na terenie Warszawy są Komendant Stołeczny Policji oraz Prezydent m.st. Warszawy. W spotkaniach biorą również udział burmistrzowie dzielnic, przedstawiciele komend rejonowych Policji, straży miejskiej, reprezentanci samorządów, instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańcy danego rejonu.

Jakie są oczekiwania Komendanta Stołecznego Policji po tych debatach?
- Przede wszystkim chciałbym aktywizować mieszkańców. To ważne, aby zdawali sobie sprawę, że są jednym z elementów systemu, który tworzy nasze bezpieczeństwo. Policja jest po to, aby służyć mieszkańcom. By mogli się oni czuć bezpiecznie w swoich domach, podczas zakupów, w drodze do pracy… Dlatego ich uwagi i spostrzeżenia są dla nas tak cenne. Dzięki nim możemy odpowiedzieć na oczekiwania, jakie wobec nas mają i skoncentrować się na tych problemach, które dla mieszkańców Warszawy są najważniejsze. Do tej pory, planując naszą pracę, opieraliśmy się głównie na swoich własnych, policyjnych doświadczeniach lat poprzednich. To ważne, ale aby obraz skali zagrożeń był pełny, należy do niego dołączyć  także spostrzeżenia i uwagi mieszkańców. Mówi się, że dwie pary oczu widzą więcej niż jedna i tak właśnie jest w tym przypadku. Wszystkie informacje przekazane przez mieszkańców są dla nas bardzo cenne. Większa efektywność działań Policji to wzrost bezpieczeństwa i jego poczucia wśród mieszkańców, ale również nasza satysfakcja z dobrze wykonanej pracy – podkreśla nadinsp. Mirosław Schossler.
- Debaty społeczne są odpowiedzią na oczekiwania społeczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Umożliwiają wymianę informacji między Policją a mieszkańcami o istniejących zagrożeniach. Jestem przekonany, że pozwoli to na wypracowanie wspólnych metod ich eliminowania – dodaje zastępca naczelnika wydziału prewencji podkom. Przemysław Łabarzewski.

O co najczęściej pytają mieszkańcy?
- Najwięcej pytań zwykle dotyczy spraw porządkowych. Mieszkańcy dzielnicy zwracają uwagę na nieprawidłowe parkowanie pojazdów, zaśmiecanie i spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych. Podkreślają, że niezmiernie dla nich istotna jest szybka reakcja służb na zdarzenia oraz potrzeba częstszych kontaktów z dzielnicowym - wskazuje komendant rejonowy Policji Warszawa IV - insp. Krzysztof Krzyżanowski.

Dbając o wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w kwietniu zaplanowano 5 debat społecznych, a w maju - 6,  w kolejnych dzielnicach Warszawy: na Białołęce, Targówku, Pradze Północ, Pradze Południe, Ochocie, Ursusie, Rembertowie, Śródmieściu, Wesołej, Mokotowie, Ursynowie, Wawrze i w Wilanowie.

Współpraca między mieszkańcami a służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo jest podstawą skutecznego działania. - Proszę o współdziałanie - razem bezpieczniej - bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. - zwracał się do uczestników debaty na Woli komendant rejonowy Policji Warszawa IV. Taki cel przyświeca również komendantom innych dzielnic i powiatów.

kom. Anna Kędzierzawska
foto KRP Warszawa IV, VI