Z życia garnizonu

Noc w Muzeum Policji

14.06.2013 • Michał Całusiński

Już czwarty raz Komenda Stołeczna Policji wspólnie z Komendą Główną Policji włączyła się w ogólnopolską akcję „Noc Muzeów”. Pałac Mostowskich otworzył gościnnie swoje podwoje dla szerokiego grona zwiedzających. Dorośli i dzieci z dużym zainteresowaniem oglądali policyjny sprzęt i ekspozycje wewnątrz Białej Sali.

Już na godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem pierwsi zwiedzający gromadzili się przed Pałacem Mostowskich. Na placu można było obejrzeć używane przed laty policyjne radiowozy i rowery oraz nowoczesny sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy w codziennej służbie. Duże zainteresowanie wzbudzał robot pirotechniczny, Mobilny Posterunek Policji, poduszkowiec komisariatu rzecznego Policji i nowoczesny ambulans pogotowia ruchu drogowego. Wiele osób skorzystało z możliwości obejrzenia wnętrza aut i rozmowy z policjantami o policyjnym sprzęcie.

Punktualnie o 19.00 Naczelnik Gabinetu Komendanta Stołecznego Policji, mł. insp. Marek Purzycki przywitał zwiedzających. Na pierwszą Panią czekał drobny upominek. Zwiedzający chętnie oglądali Białą Salę, w której czekały liczne eksponaty, od policyjnych odznak i dokumentów, poprzez umundurowanie Policji Państwowej II RP i współczesne, aż po broń. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa „BOR – zawsze dla ojczyzny” oraz ekspozycja „Policja w ochronie zbiorów publicznych, Policja w ochronie zabytków sakralnych”. Wystawa poświęcona Policji Państwowej to efekt pasji członków stowarzyszenia historycznego „Na posterunku”, członkowie tego stowarzyszenia wystąpili także w historycznych mundurach policyjnych. Uwagę naszych gości przyciągała wystawa Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. „Ekshumacje w Miednoje zamordowanych Policjantów PP”. Zwiedzający mogli też obejrzeć film o codziennej służbie pełnionej współcześnie przez Policję oraz zdjęcia związane z historią stołecznych funkcjonariuszy. Kurator Muzeum Policji, pan Zbigniew Święcicki opowiadał przybyłym o ekspozycji zgromadzonej w Białej Sali. Duże wrażenie robili też funkcjonariusze Policji Państwowej. W roli funkcjonariuszy Policji Państwowej uczestniczyli rekonstruktorzy Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., w tym członkowie wspierający z Koła Terenowego Nr 1 w Radomiu oraz członkowie wspierający i kandydaci z Płockiego Uniwersytetu Ludowego (szkoła w Gostyninie)..

Dla najmłodszych przygotowano konkursy wiedzy o Policji i szereg upominków z logo Policji. czekały też na nich czekały certyfikaty uczestnictwa w „Nocy Muzeów” ze specjalnie przygotowaną pieczęcią okolicznościową. O 20.00 na placu przed Pałacem Mostowskich zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Policji Komendy Stołecznej Policji pod batutą kapelmistrza podinsp. Janusza Trzepizura. Godzinę później zwiedzający z zaciekawieniem oglądali pokaz szermierki na bagnety w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Ostatni taki pokaz odbył się o 22.00. Po 1.00 w nocy opuścili budynek ostatni zwiedzający. Zakończyła się Noc Muzeów w Pałacu Mostowskich.

kom. Anna Kędzierzawska
foto Karona Pohoska