Z życia garnizonu

Chronią KSP w dzień i w nocy

30.01.2014 • Dominik Mikołajczyk

Na czym polega ochrona obiektów KSP? Jaki dokument reguluje sprawy związane z funkcją ochronną? Czy zajdą jakieś poważne zmiany w dotychczasowym systemie ochrony obiektów? O tym wszystkim mówi Zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych, podinsp. Piotr Olek.

Zgodnie z Decyzją Nr 264/2013 Komendanta Stołecznego Policji z dnia 15 maja 2013 roku zmieniającą Decyzję Nr 224/2011 z dnia 6 lipca 2011 roku w sprawie ochrony obiektów Komendy Stołecznej Policji Naczelnik Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych Komendy Stołecznej Policji przejął nadzór nad realizacją zadań w zakresie ochrony obiektów KSP. Wydział został niegdyś utworzony do ochrony przedstawicielstw innych państw, z biegiem czasu przejmował zadania ochrony niektórych obiektów KSP.

DECYZJA KOMENDANTA STOŁECZNEGO POLICJI

Rozkazem Organizacyjnym Nr 10/WA/13 z dnia 24 czerwca 2013 r. w sprawie zmian organizacyjnych Komendant Stołeczny Policji wyłączył szereg stanowisk z Wydziału Prewencji oraz z Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego, tworząc w WOPD Sekcję Ochronną z ponad dwudziestoma etatami.

Z wyjątkiem komend rejonowych i powiatowych, obecnie jest dziewiętnaście obiektów KSP podlegających ochronie. Każdy z nich posiada swój własny plan ochrony. - Plany ochrony poszczególnych obiektów sporządzają i na bieżąco aktualizują kierownicy jednostek/komórek organizacyjnych KSP odpowiedzialni za ich ochronę (np. plan ochrony KSP sporządza odpowiedzialny za ochronę obiektu - Naczelnik WOPD, plan z KP Metro sporządza Komendant tego komisariatu, itd.) – mówi podinsp. Piotr Olek.

Obiekty Komendy Stołecznej Policji podlegają ochronie fizycznej. Biorą w niej udział policjanci i pracownicy Policji wykorzystując w tym celu techniczne środki ochrony i zastosowanego elektronicznego systemu zabezpieczeń. Celem takiej ochrony jest m.in.: zapewnienie bezpieczeństwa obiektów i osób przebywających w tych obiektach, zapewnienie ochrony przed dostępem osób nieupoważnionych, ochrona informacji niejawnych. - Zmiana komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za ochronę obiektu KSP pociągnęła za sobą przede wszystkim zmiany personalne. Od 1 lipca 2013 r. odpowiedzialnym za ochronę KSP jest Naczelnik WOPD KSP, który wcześniej do ochrony tego obiektu całodobowo w dwunastogodzinnym systemie zmianowym kierował policjantów. Obecnie przejął również stanowiska wraz z zajmującymi je osobami, co oznacza odpowiedzialność za: plan ochrony obiektu i jego bieżącą aktualizację, prawidłowe funkcjonowanie ruchu osobowego, samochodowego i materiałowego w KSP, funkcjonowanie odpowiedzialnego za służbę ochrony obiektu, która również wydaje i przyjmuje na przechowanie klucze od wszystkich pomieszczeń w KSP, klucze i karty pracy sprzętu transportowego będącego w dyspozycji wydziałów funkcjonujących w obiekcie oraz broni policjantów tych wydziałów. Naczelnik WOPD KSP odpowiada także za właściwe funkcjonowanie punktu obsługi interesanta, jego obsadę personalną i realizację zadań na możliwie najwyższym poziomie – dodaje podinsp. Piotr Olek.

Z kolei całość przedsięwzięć związanych z obiegiem dokumentacji związanej z ochroną obiektów KSP (plany ochrony), właściwym funkcjonowaniem i planowaniem służby i pracy osób chroniących KSP koordynuje Zastępca Naczelnika wraz z Kierownikiem Sekcji Ochronnej WOPD KSP.

PARKOWANIE POJAZDÓW NA PARKINGU WEWNĘTRZNYM KSP

Z chwilą przejęcia odpowiedzialności za ochronę obiektu KSP liczba pojazdów uprawnionych do wjazdu i parkowania zmniejszyła się do niezbędnego minimum. Redukcja ta w dużej mierze była podyktowana brakiem miejsc dla pojazdów służbowych oraz brakiem przestrzeni na manewrowanie nimi. - Z ogólnej liczby 180 zezwoleń na wjazd i parkowanie, zezwolenia mają jedynie kierownicy lub zastępcy jednostek/komórek organizacyjnych KSP, którzy pojazdami wjeżdżają tylko przy okazji odpraw służbowych - mówi podinsp. Piotr Olek.

W taki oto sposób skutecznie został zlikwidowany problem braku miejsc parkingowych dla pojazdów służbowych. W sytuacjach wyjątkowych, bo i takie się zdarzają, parkować mogą goście Komendanta Stołecznego Policji i Zastępców, zewnętrzni uczestnicy spotkań, odpraw oraz uroczystości mających miejsce w KSP.

PRZYGOTOWANIE DO PEŁNIENIA SŁUŻBY OCHRONY OBIEKTU

Przed przystąpieniem do służby odpowiedzialny za obiekt przeprowadza odprawę służbową, informuje o ewentualnych planowanych wydarzeniach, np. uroczystym ślubowaniu policjantów, naradzie rocznej z udziałem gości zewnętrznych. Sprawdza wyposażenie do służby, ogólny wygląd zewnętrzny, stan psychofizyczny. Przydziela posterunki pełnienia służby i dba, by wypełniany był plan ochrony obiektu: patrol parkingu wewnętrznego, patrol terenu wokół obiektu KSP po zewnętrznej jego stronie, kontrola zabezpieczenia pomieszczeń służbowych po zakończonej służbie/pracy, rotacyjna wymiana na posterunkach celem umożliwienia skorzystania z przerwy. - Oczywiście, mając na uwadze niekorzystne warunki atmosferyczne, dyżurny ochrony obiektu tak dyslokuje policjantów, by mieli częstszą możliwość pełnienia służby wewnątrz obiektu.

Policjant, który pełni służbę ochrony obiektu musi przede wszystkim stosować się do planu ochrony obiektu jednocześnie wykonując swoje czynności, tak jak inni policjanci, w możliwie najlepszy sposób. W przypadku zauważenia zdarzenia czy zachowania będącego w zainteresowaniu Policji, informacja jest natychmiast przekazywana do dyżurnego obiektu w celu uruchomienia dalszych procedur tj. poinformowania policjantów z KRP I, którzy następnie podejmują dalsze czynności służbowe. - W przypadku wystąpienia czynu zabronionego prawem policjant służby ochronnej niezwłocznie podejmuje czynności służbowe dbając jednocześnie o właściwą ochronę obiektu KSP. Może opuścić posterunek prosząc jednocześnie dyżurnego o wsparcie, co jednoznaczne jest z informacją o opuszczeniu posterunku - mówi podinsp. Piotr Olek.

POLICJA I TURYŚCI

Większość funkcjonariuszy zna język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym, a znaczna część w ramach przygotowań do EURO 2012 ukończyła kurs języka angielskiego. - Ponadto, jeśli zagranicznemu turyście zależy na dokładnych informacjach o Pałacu Mostowskich, kontaktujemy się z Sekcją I ds. Międzynarodowej Współpracy Policji Gabinetu Komendanta Stołecznego Policji. Dodatkowo, w sytuacjach wymagających pomocy, istnieje możliwość skorzystania z „Telefonu bezpieczeństwa” funkcjonującego na potrzeby turystów zagranicznych (telefon zainstalowany z polskim systemem informacji turystycznej) - mówi podinsp. Piotr Olek.

Ochrona obiektu to służba w dzień i w nocy, w dni powszednie i w święta. Często od właściwej oceny sytuacji zależy szybka i trafna decyzja, mająca istotne znaczenie dla bezpieczeństwa budynków i osób w nich zatrudnionych. Warto więc docenić nieraz trudną i wymagającą pracę policjantów pełniących służbę ochronną. Może na dobry początek zwykłe "dzień dobry" i "do widzenia" przy wyjściu - wystarczy.

/ KARINA POHOSKA /
foto Rafał Marczak