Jak bezpiecznie jeździć komunikacją miejską?
05.05.2014 • Dominik Mikołajczyk
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym w Mazowieckim Oddziale Polskiego Związku Głuchych. Wykład poświęcony bezpieczeństwu w komunikacji miejskiej z pomocą tłumacza języka migowego poprowadzili mł. asp. Wioletta Szubska i asp. Marcin Szymański ze stołecznego wydziału wywiadowczo-patrolowego. Prelekcja była częścią wielkanocnej odsłony kampanii „Nie daj się zrobić w jajo”.
Problem kradzieży kieszonkowych nasila się m.in. w okresie przedświątecznym. Dlatego też stołeczni policjanci wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego kolejny już raz przypominają mieszkańcom, jak należy ustrzec się przed złodziejami w środkach komunikacji miejskiej. Z myślą o pasażerach przygotowano plakaty podpowiadające, jak nie stać się ofiarą kradzieży. Pojawią się one na stacjach metra i w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM. Jednocześnie w pojazdach komunikacji miejskiej będą emitowane spoty przypominające zasady bezpiecznego podróżowania środkami transportu publicznego. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i ostrzeżenia przekazują też policjanci podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami Warszawy.
Jedno z takich właśnie spotkań (na prośbę samych zainteresowanych) odbyło się 3 kwietnia w Mazowieckim Oddziale Polskiego Związku Głuchych. Z pomocą tłumacza języka migowego funkcjonariusze wydziału wywiadowczo-patrolowego przedstawili zebranym zasady bezpieczeństwa, które należy stosować podróżując metrem, tramwajem czy autobusem. Przestrzegali przed kieszonkowcami, opowiadali, jakie zachowania współpasażerów powinny zwracać uwagę, kiedy należy być szczególnie czujnym i ostrożnym. Uczestnikom spotkania zaprezentowano również krótkie filmy profilaktyczno-edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu w środkach komunikacji miejskiej.
Oto kilka, z udzielonych uczestnikom, rad:
- Bądź ostrożny!
- Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę
- Nie pokazuj zawartości portfela
- Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania
- Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni
- Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą
„Nie daj się zrobić w jajo” - wielkanocna odsłona cyklicznej kampanii „Nie daj się złowić” ma zwrócić uwagę pasażerów na większą aktywność kieszonkowców w przedświątecznym okresie.
W dwóch pierwszych miesiącach tego roku odnotowano 19-proc. spadek kradzieży w środkach komunikacji w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Z kolei podczas bożonarodzeniowej odsłony kampanii „Nie daj się złowić” liczba takich kradzieży spadła o 26 proc. Wyniki te to efekt skutecznej pracy stołecznych wywiadowców, systematycznie prowadzonych kampanii edukacyjnych i monitoringu obejmującego coraz większą liczbę pojazdów.
kom. Anna Kędzierzawska
foto Dominik Mikołajczyk