Z życia garnizonu

O kobietach w mundurach

09.06.2014 • Dominik Mikołajczyk

Rola kobiet w instytucjach związanych z bezpieczeństwem jest przedmiotem wielu spotkań i konferencji. Z udziałem przedstawicielek Policji ruszyła platforma kobiet w służbach mundurowych. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie była organizatorem konferencji naukowej poświęconej zarządzaniu kompetencjami kobiet w Policji. O równości szans w służbach mundurowych mówiono w trakcie jednego z paneli VI Kongresu Kobiet. Ostatnio kobiety w mundurach spotkały się podczas ogólnokrajowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Koło Naukowe Bezpieczeństwa „Justycjariusze” we współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

RUSZYŁA PLATFORMA KOBIET
W skład zespołu działającego przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Traktowania wejdzie ok. 30 reprezentantek służb mundurowych, m.in. Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Jego pracami kieruje Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. wojskowej służby kobiet komandor Bożena Szubińska. Zespół ma przeprowadzić szczegółową analizę przepisów prawa służb mundurowych pod kątem równego traktowania kobiet i mężczyzn, zająć się wskazywaniem propozycji rozwiązań legislacyjnych i organizacyjnych, a także upowszechnianiem i promowaniem problematyki równości płci i ochrony praw kobiet
w formacjach.

KONFERENCJA W WSPol
W konferencji naukowej „Zarządzanie kompetencjami kobiet w Policji” pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji wzięły także udział policjantki z KSP. Przedsięwzięcie było pierwszą konferencją zorganizowaną przez Policję, podczas której zostały poruszone kwestie dotyczące kompetencji kobiet w służbach mundurowych. Zagadnienie omawiano z punktu widzenia zarówno kobiet, jak i mężczyzn; kadry kierowniczej, jak i osób pełniących stanowiska wykonawcze; przedstawicieli środowisk naukowych oraz biznesowych.

WSPÓLNOTA - RÓWNOŚĆ - ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Pod takim hasłem odbył się tegoroczny VI Kongres Kobiet. Po raz pierwszy obecni byli szefowie wszystkich służb powołanych do Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. kobiet w służbach mundurowych przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Traktowania – Policji, WP, SW, SG, CBA, ABW, BOR i PSP. Podobnie, jak w ubiegłym roku, jeden z paneli dedykowany był w całości służbom mundurowym. Panel „Równość szans w służbach mundurowych” poświęcony był zasadom rekrutacji i testów sprawnościowych w poszczególnych służbach. Rozmawiano także o granicach awansu kobiet, potrzebie szkoleń równościowych i problematyce przemocy w rodzinach funkcjonariuszy i formacjach mundurowych.

O KOBIETACH W MUNDURACH
Podczas majowej konferencji naukowej „Kobiety w mundurach. Rola kobiet w instytucjach bezpieczeństwa” Policję reprezentowały: mł. insp. Kornela Oblińska – Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji oraz występująca w imieniu Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Małgorzaty Łyszko-Domagalskiej – kom. Anna Kędzierzawska. Uczestniczki spotkania mówiły o specyfice poszczególnych służb, a także o możliwościach rozwoju osobistego i awansu kobiet. Zachęcały studentki i studentów do podjęcia  pracy w formacjach. Poruszano także aspekt zatrudnienia kobiet w służbach pod kątem równego traktowania i praw obywatelskich.

Panelistkami były m.in. członkinie Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. kobiet w służbach mundurowych przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Traktowania – przewodnicząca kmdr Bożena Szubińska (WP), zastępca przewodniczącej płk Anna Osowska-Rembecka (SW), a także mł. insp. Kornela Oblińska (Policja), st. kpt. Małgorzata Romanowska (PSP) i reprezentująca SG chor. Karolina Miklaszewska. Jedna z prelegentek, dr Elżbieta Sideris – dyrektor Instytutu Ratownictwa Psychologicznego, w swoim wystąpieniu odniosła się m.in. do wyników badań na temat stresu w każdej ze służb. Wynika z nich, że czynniki motywujące i stresujące w poszczególnych formacjach są zbliżone. Według respondentów motywatorami były: stabilizacja zawodowa, realna możliwość zatrudnienia, warunki socjalne, możliwość szkoleń i kształcenia się, natomiast stresorami - zagrożenie dla życia i zdrowia, zbyt krótki czas na wykonanie niektórych zadań czy nadmierne obciążenie pracą.

Temat roli kobiet w instytucjach bezpieczeństwa spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Studenci z ciekawością pytali panelistki m.in. o powody, które skłoniły je do służby w tych formacjach oraz czynniki motywujące do podjęcia zatrudnienia przez potencjalnych kandydatów.

kom. Anna Kędzierzawska
foto SW, UKSW