Z życia garnizonu

Od 95 lat służymy pomocą - Święto Policji

30.07.2014 • Dominik Mikołajczyk

Pomagać, chronić, służyć – taki cel przyświeca policjantom rozpoczynającym pracę każdego dnia. Co dziesiąty to funkcjonariusz stołecznego garnizonu. Największą grupę stanowią policjanci pionu prewencji, ale współczesną Policję tworzą także funkcjonariusze zatrudnieni w służbie kryminalnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. Wspierają ich tysiące pracowników Policji. Dla nich wszystkich 24 lipca to wyjątkowy dzień. To czas awansów, nominacji i odznaczeń. Tegoroczne obchody, z okazji 95. rocznicy powołania Policji, przy udziale najwyższych władz państwowych, przedstawicieli środowisk naukowych, stowarzyszeń, funkcjonariuszy oraz mieszkańców, podobnie jak w latach ubiegłych, odbyły się w Warszawie.

W Belwederze Prezydent RP Bronisław Komorowski mianował na stopień generalnego inspektora Policji Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, natomiast na stopień nadinspektora mianowani zostali: Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Dariusz Banachowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Wojciech Ołdyński. Trzej awansowani na pierwszy stopień generalski w Policji otrzymali szable od szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, a komendant główny – pamiątkową paterę.

Tegorocznym obchodom towarzyszyły także wystawy: fotograficzna na temat Policji Państwowej II RP połączona z sympozjum „95 lat polskiej Policji” w Sejmie RP czy „Policja w krzywym zwierciadle” w Muzeum Karykatury. Przez cały tydzień wszyscy zainteresowani historią formacji mogli też obejrzeć wystawę „Z kart historii Policji Państwowej” na Zamku Królewskim.

24 lipca przed Pałacem Mostowskich podczas stołecznych obchodów Święta Policji Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski i I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski w  obecności Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Dariusza Działo wręczyli 102 policjantom stołecznego garnizonu „Medale za Długoletnią Służbę”, odznaki „Zasłużony Policjant” i akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. Gratulacje wyróżnionym złożył w imieniu kierownictwa KSP szef stołecznej Policji. W swoim wystąpieniu podkreślił, że uroczystość ma wyjątkowy charakter, bo zbiega się 95. rocznicą powołania Policji. Przypomniał początki ruchu reformatorsko-związkowego w naszej formacji i dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniajacej działania, które przyczyniły się do budowania demokratycznego państwa. Przypomniał też ostatnio realizowane zadania przez stołeczną Policję, m.in. zabezpieczenie spotkania gubernatorów EBOiR oraz zabezpieczenie obchodów 25-lecia wolnych wyborów. Zwrócił też uwagę na wrażliwość i empatię, z jaką stołeczni funkcjonariusze realizują zadania i rozwiązują problemy. Przykładem takiej postawy jest tegoroczna laureatka konkursu „Policjant, który mi pomógł” – policjantka z wolskiej jednostki. Komendant podziękował za przychylność władzom miejskim i jednostkom samorządu terytorialnego. Na zakończenie zwrócił się do rodzin policjantów, dziękując im za wsparcie. Serdeczne wyrazy uznania złożył również pracownikom cywilnym, od których także zależy skuteczna praca Policji. Wszystkim życzył, by codzienna służba przynosiła zadowolenie.

I Zastępca Komendanta Głównego Policji także pogratulował wszystkim wyróżnionym i mianowanym oraz podziękował policjantom za ich ciężką, często niewdzięczną służbę, która często wymaga podjęcia decyzji w ułamku sekundy. Przekazał też pozdrowienia dla rodzin, bo często policyjna służba pełniona jest ich kosztem.

Podczas uroczystości odczytany został rozkaz o powołaniu z dniem 24 lipca mł. insp. Małgorzaty Łyszko-Domagalskiej na stanowisko Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji.

Po wręczeniu wyróżnionym medali, odznaczeń i aktów mianowania I Zastępca Komendanta Głównego Policji i Komendant Stołeczny Policji w asyście naczelnika Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP mł. insp. Bogdana Krzyszczaka przekazali honorowe proporce policjantom Ogniwa Konnego WWP.

Kierownictwo Policji wraz z zaproszonymi gośćmi oddało hołd przed Tablicą Pamięci oficerom i podoficerom Policji Państwowej II Rzeczpospolitej – Cichociemnym – Żołnierzom Armii Krajowej.  Uroczystości zakończyła defilada policyjnej Orkiestry, Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz policjantów Ogniwa Konnego WWP.

Czwartkowe obchody zakończyła uroczystość w KGP, podczas której akty nominacyjne i odznaczenia otrzymało ponad 150 policjantów  i pracowników KGP i KSP. Medalem za Zasługi dla Policji odznaczono 26 przedstawicieli Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Biura Ochrony Rządu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

25 lipca odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 10-lecia Stowarzyszenia Generałów Policji RP. Tego samego dnia podczas spotkania z Komendantem Głównym Policji podsumowano konkurs "Policjant, który mi pomógł". Wzięli w nim udział laureaci tegorocznej edycji konkursu m.in. mł. asp. Katarzyna Wierzbicka, dzielnicowa z warszawskiej Woli oraz przełożeni wyróżnionych. Następnie przed Tablicą Pamięci w  KGP kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddali hołd poległym funkcjonariuszom, a przed Obeliskiem "Poległym Policjantom  – Rzeczpospolita Polska" uczestnicy uroczystości złożyli wieńce. W tym dniu otwarta została również nowa siedziba Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Uroczystości tego dnia zakończyła msza święta w intencji poległych policjantów, odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz koncert orkiestry KWP w Katowicach i chóru KSP.

Centralne obchody Święta Policji odbyły się w sobotę, 26 lipca. Przed południem w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego wręczono nominacje na wyższe stopnie policyjne oraz odznaczenia służbowe i państwowe. Po południu uroczystości Święta Policji, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, przeniosły się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpiła uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie głos zabrał Premier Rządu RP Donald Tusk. W swoim wystąpieniu podkreślił: „dla większości Polaków słowo „Policja” jest synonimem słowa „bezpieczeństwo”. Chcę was zapewnić, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się czasami musicie znaleźć, niezależnie od środków i narzędzi, jakich musicie czasami użyć, władza publiczna, państwo polskie, będzie po waszej stronie”. Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński przypomniał natomiast, że „w ciągu ostatnich lat systematycznie poprawia się stan bezpieczeństwa, a większość Polaków dobrze ocenia służbę policjantów”. Serdecznie podziękował też wszystkim polskim policjantkom i policjantom, pracownikom Policji za uzyskane wyniki w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości oraz za budowanie dobrego wizerunku formacji. Podziękował też rodzinom i bliskim funkcjonariuszy, którzy wspierają ich w tej trudnej służbie.

W dalszej części uroczystości odbyło się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie oraz promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zaś laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostały wręczone wyróżnienia. Po okolicznościowych wystąpieniach  przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce. Uroczystość zakończył przemarsz pododdziałów policyjnych, a także promowanych funkcjonariuszy.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Św. Krzyża w intencji Policji, transmitowana przez Polskie Radio. Tegoroczne obchody policyjnego święta zakończył popołudniowy piknik rodzinny w Parku Agrykola.  Uczestnicy mogli posłuchać m.in. koncertów zespołów muzycznych, obejrzeć pokazy pododdziałów Policji czy wystawę sprzętu policyjnego, w tym: Wydziału Realizacyjnego KSP, Komisariatu Rzecznego Policji czy Wydziału Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze Policji zaprezentowali też swoje umiejętności sportowe w Międzynarodowym Turnieju "Bez granic". Podczas meczu finałowego turnieju piłki nożnej drużyn policyjnych o I miejsce rywalizowały zespoły z Polski i Niemiec. Pasjonujący mecz zakończył się wynikiem 1:0 i zwycięstwem reprezentacji polskiej Policji.

nadkom. Anna Kędzierzawska
foto KSP, KGP