Z życia garnizonu

Kampania przeciwko oszustwom „na policjanta”

02.12.2014 • Dominik Mikołajczyk

Babciu! To nie Twój wnuczek. To nie policjant. Bądź ostrożna! – pod takim hasłem ruszyła kampania informacyjna miasta stołecznego Warszawy i Komendy Stołecznej Policji, która ma przestrzegać mieszkańców stolicy przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą „na policjanta”.

Briefing prasowy poświęcony tej kampanii odbył się w Urzędzie m.st. Warszawy. Wzięli w nim udział: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki oraz Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor.

–  Pragniemy ostrzec przed tego rodzaju oszustwami jak największą grupę seniorów, którzy głównie padają ofiarami przestępstw metodą „na wnuczka”, a ostatnio „na policjanta” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy. - Czas spotkań rodzinnych sprzyja, aby poruszyć ten temat i uczulić starsze osoby na coraz bardziej wyrafinowane metody stosowane przez oszustów. Z informacją chcemy dotrzeć do seniorów prasy lokalnej, przychodni zdrowia, komunikacji miejskiej, kościołów oraz klubów seniorów.

Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki podkreślał, jak ważna jest współpraca wielu instytucji i środowisk w celu skutecznych działań prewencyjnych. –  W tym roku doszło do 451 zdarzeń, z czego blisko 300 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia. Ich suma sięga 10 mln zł – mówił komendant. Przypomnę – Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy lub o zaciągnięcie kredytu.

Procederem zajmuje się kilka gangów. Oszuści działają bez skrupułów, nie można jednoznacznie scharakteryzować ich ze względu na wiek czy płeć. Działania noszą znamiona przestępczości zorganizowanej, która prowadzona jest w kilku europejskich krajach. W Komendzie Stołecznej Policji powstała specjalna grupa do rozpracowywania tego rodzaju przestępstw. Prowadzona też jest ścisła współpraca z niemiecką policją.

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła całodobową linię telefoniczną pod nr 22 60-33-222 dla osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto Dominik Mikołajczyk