Z życia garnizonu

Nowi biegli w stołecznym laboratorium

07.01.2015 • Dominik Mikołajczyk

3 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim, z udziałem Komendanta Głównego Policji, odbyła się uroczystość nadania uprawnień kandydatom na biegłych policyjnych laboratoriów kryminalistycznych. Wśród 37 policjantów, którzy otrzymali specjalne uprawnienia, jest pięciu z Komendy Stołecznej Policji.

Świadectwa uprawniające do wydawania opinii w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych 37 kandydatom na biegłych w 12 specjalnościach wręczył Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński. Nowe uprawnienia otrzymali m.in. w zakresie klasycznych badań dokumentów: kom. Tomasz Łukasiak i sierż. sztab. Milena Nadolna; w zakresie badania broni i balistyki - sierż. sztab. Michał Borusiński; w dziedzinie badań mechanoskopijnych - sierż. sztab. Cezary Sokołowski, a w zakresie badań traseologicznych - st. asp. Katarzyna Pisula.

Kandydaci na biegłych musieli przejść ponad 2-letni proces kształcenia, podczas którego ukończyli szkolenie z zakresu badań w danej dziedzinie w stołecznym laboratorium, kurs specjalistyczny dla kandydatów na biegłych w WSPol w Szczytnie, tygodniową praktykę w co najmniej dwóch laboratoriach wojewódzkich oraz praktyki w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Uczestniczyli też w rozprawach sądowych w charakterze obserwatora, wykonali określoną liczbę ekspertyz z poszczególnych dziedzin i odbyli miesięczną praktykę w komórce techniki kryminalistycznej. Na koniec każdy kandydat na biegłego musiał zdać egzamin w CLKP z zagadnień kryminalistycznych oraz dziedziny, w której będzie wydawał ekspertyzy.

W uroczystości na Uniwersytecie Warszawskim wzięli udział: Dyrektor CLKP insp. dr Waldemar Krawczyk, Zastępca Dyrektora CLKP mł. insp. Adam Frankowski, Przewodniczący Rady Naukowej CLKP prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski, kandydaci na biegłych sądowych, kierownicy zakładów CLKP i naczelnicy LK z województw. Policjantom z Laboratorium Kryminalistycznego KSP towarzyszył naczelnik mł. insp. Piotr Kondrakiewicz.

Szczególne wyróżnienie za najlepiej zdany egzamin końcowy z rak Komendanta Głównego Policji odebrała biegła ze specjalności badania antroposkopijne asp. Aneta Paś-Caban z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie.

Uczestnicy spotkania wysłuchali także wykładu podinsp. Dariusza Zajdla, biegłego Zakładu Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych CLKP, na temat metodyki kształcenia dorosłych: adaptacji zawodowej w relacji uczeń-mistrz oraz wykładu Prorektora ds. Zasobów Ludzkich i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Tadeusza Tomaszewskiego nt. roli biegłego sądowego w świetle nowej procedury karnej.

sierż. sztab. Michał Borusiński
foto Radomir Bartosik