Wiosenne ćwiczenia służb w Warszawie
30.03.2015 • Dominik Mikołajczyk
W lutym i marcu służby mundurowe oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w stolicy miały okazję praktycznego przećwiczenia zasad współdziałania i skoordynowania swojej pracy „w terenie” i pod presją czasu. Ćwiczenia pod kryptonimem „Kret” i „Kret II” sprawdzały funkcjonowanie procedur i skuteczność działań służb w sytuacji zagrożenia w metrze. Ćwiczenia, zorganizowane w okolicach Placu Powstańców Warszawy oraz siedzibie NBP, były natomiast testem pozwalającym na sprawdzenie systemów współdziałania i łączności oraz procedur uruchamiania odpowiednich narzędzi w sytuacji zagrożenia terrorystycznego.
Scenariusze zostały tak opracowane, aby odzwierciedlały możliwe, rzeczywiste przypadki. Podstawą pierwszego był niespodziewany wybuch i płonące wagony w tunelu I linii warszawskiego metra pomiędzy stacjami Politechnika oraz Centrum. Kolejny zakładał natomiast awarię w pociągu jadącym z Woli, między stacjami CNK i Stadion Narodowy. Według założeń żaden z ratowników nie znał skali zdarzenia, dowódcy musieli podejmować decyzje w czasie rzeczywistym. Do współpracy w ćwiczeniach w charakterze pozorantów zostali zaproszeni studenci Wojskowej Akademii Technicznej oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Ćwiczenia zostały przygotowane przez m.st. Warszawa, wspólnie z Metrem Warszawskim, warszawską Komendą Miejską Straży Pożarnej i Komendą Stołeczną Policji. Działania zabezpieczały zespoły pogotowia ratunkowego. Przebieg ćwiczeń obserwowali m.in. oprócz Prezydent Hanny Gronkiewicz-Walz, Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki oraz jego zastępca mł. insp. Piotr Owsiewski.
W nocy z 11 na 12 marca z kolei odbyły się w Warszawie ćwiczenia antyterrorystyczne. Scenariusz działań objął m.in. sytuację zakładniczą w centrum miasta oraz neutralizację samochodu, w którym znajdowały się materiały wybuchowe. Służby miały możliwość praktycznego wykorzystania i wymiany doświadczeń z zakresu reagowania na incydenty o podłożu terrorystycznym. Funkcjonariusze doskonalili umiejętności w zakresie przygotowania i prowadzenia operacji oraz dowodzenia siłami szybkiego reagowania, a także organizowania pracy zespołowej i współdziałania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Użyte podczas ćwiczeń środki pirotechniczne oraz amunicja nie były prawdziwe i posłużyły jedynie do urealnienia przeprowadzanych działań.
W ćwiczeniach brały udział m.in. policyjne Biuro Operacji Antyterrorystycznych, Wydział Realizacji KSP, Oddziały Prewencji Policji z całego kraju oraz Centralne Biuro Śledcze Policji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe.
Ćwiczenia obserwowała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz wiceminister Grzegorz Karpiński, a także Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Cezary Popławski, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Igor Parafieniuk oraz Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki z zastępcami.
nadkom. Anna Kędzierzawska
foto KSP